ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

ME brokařů v Lonátu

Zdroj: Ladislav Janoušek
Datum: 25.06.2002
e-mail: janousek@shooting.cz

Letošní ME v brokových disciplinách se mělo konat v Andoře. Pořadatel však nepřipravil včas potřebné podmínky a tak narychlo zaskočila Itálie. Střelnice v Lonátu vše zajistila během tří týdnů a naši střelci zde vybojovali 5 medailí. Škoda, že na tomto ME se nepřidělovala účastnická místa pro OH 2004 v Athénách.

Zlatý trap Davida Kosteleckého

Výbornou přípravu a výsledky z letošních Světových pohárů potvrdil David Kostelecký v disciplině trap. První den minul jeden terč ve třetí položce a výkonem 74 zásahů vedl o tři holuby před domácím favoritem Venturinim. Pavel Kubec přidal pro družstvo 68 bodů (23+22+23) a Jan Dvořák (syn státního trenéra) 67 bodů (20+23+24). I přes dvě slabší položky (20 a 22) byli naši na druhém až třetím místě spolu s Německem o dva holuby za Itálií. Druhý den David sice dvakrát minul a Fin Andelin se přiblížil na rozdíl jednoho bodu, Venturini ztrácel dva, ale do finále šel z prvního místa. V soutěži družstev vybojovali naši střelci skvělé 2. místo, což se v této disciplině na ME mužům dosud nepovedlo (dosud 2x bronz 1990 a 1998). Na vítěznou Itálii jsme měli ztrátu 5 bodů a před třetím Německem náskok 3 terčů. P. Kubec výkonem 112 b. se dělil o 19. místo aj. Dvořák se 110 zásahy se podělil o 34. příčku.

Ve finále Fin minul dvakrát a obsadil 3. místo. Venturini zaváhal jen jednou a David po jednom zaváhání mohl vše rozhodnout na posledním stanovišti. Zde však udělal druhou chybu a musel jít do rozstřelu ! Velmi zkušený Venturini hned první terč minul a David Kostelecký následným přesným zásahem rozhodl o svém titulu mistra Evropy !

Dařilo se i juniorům. Jiří Lipták po loňském 4. místě na ME v Záhřebu tentokrát vybojoval bronz, když nastřílel v základní části soutěže (122 b.) a ve finále (22 b.) stejně jako Ital Botto a stříbrnou medaili prohrál v rozstřelu. Družstvo ČR (Lipták, Machan, Hála) skončilo na 4. místě. Marek Machan obsadil 20. místo (99 b.) a Miloš Hála 25. pořadí (97 b.).

Také v kategorii žen jsme měli zastoupení a Iveta Loosová se dělila o 10. místo nástřelem 62 bodů (19+19+24), když na finále stačilo 64 zásahů. Škoda slabších prvních dvou položek.

V disciplině double trap nás reprezentoval jen Jiří Gach a obsadil 16. místo výkonem 129 bodů (na finále bylo třeba nejméně 134 zásahů).

Další dvě medaile přidali skeetaři

První den v disciplině skeet dosáhl Jan Sychra výsledku 74 bodů, když jednou netrefil v první položce a dělil se o druhou příčku s dalšími čtyřmi závodníky. Vedl Wegner z Německa s maximem – 75 zásahy. Leoš Hlaváček měl položky 23+24+25, a David Valter přidal pro družstvo 68 bodů (22+23+23), což znamenalo, že Česká republika byla v boji o medaile (ztráta 4 body na první a 2 body na třetí pořadí). Druhý den byl velmi dramatický, zaútočil domácí Falco a společně s Wegnerem šli do finále se 122 body. Jan Sychra měl tři chyby, Leoš Hlaváček jen jednu a oba s výkonem 121 museli bojovat v rozstřelu s dalšími šesti (!) střelci o zbývající čtyři místa ve finále. Zvládli to výborně a postoupili. Leoš dvakrát minul a obsadil 6. místo. Honza nastřílel „čistou“ položku (25) a znovu se rozstřeloval, tentokrát o stříbrnou medaili. Úspěšnější byl Wegner, ale i tak je to skvělé třetí místo. Zvítězil Falco z Itálie.

Pro soutěž družstev bylo důležité, že D. Valter přidal 48 bodů (celkově 116 b. a dělil se o 33. místo), což ve vyrovnaném závodě rozhodlo o našem 3. místě při shodném výsledku 358 b. jako u druhých Němců a čtvrtých závodníků Kypru.

V kategorii juniorů nastřílel náš jediný zástupce Aleš Hutař 112 bodů a obsadil pěkné 11. místo.

V soutěži žen Iva Pilařová dosáhla 65 zásahů a dělila se o výborné 9. místo (pro finále bylo třeba 66 až 69 bodů).

Ladislav Janoušek

Spolupracujeme