Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Úspěchy střelců Československa na ME

Zdroj: Ladislav Janoušek
Datum: 23.11.2002
e-mail: janousek@shooting.cz

Úspěchy střelců Československa
na ME 1920 - 1992

ME 1. – 3. místo

Rok
Místo (stát)
Umístění
disciplina
1957
Bělehrad (Jugoslávie)
Medaile: ? – 1(?) – ?



2. ČSR (V. Labská,
LM - ženy
1959
Miláno
(Itálie)
Medaile: 3 – 2 – 2



3. Karel Mucha
2. ČSR (K. Mucha, J. Hrneček,
F. Maxa, V. Kudrna)
LP 60


1. Vladimír Kudrna
3. Josef Šváb
1. ČSR (V. Kudrna, J. Šváb, K. Mucha, V. Trojan)
VP 30+30


1. Jiří Hrneček
2. ČSR (J. Hrneček, V. Trojan, J. Šváb, A. Pechr)
RP 2x30
1963
Stockholm
(Švédsko)
Medaile: 0 – 0 – 1



3. ČSSR (L. Nácovský, A. Krist,
J. Veselý, J. Šváb)
VP 30+30
1965
Bukurešť (Rumunsko)
Medaile: 1 – 2 – 0



2. Vladimír Kudrna
1. ČSR (V. Kudrna, L. Nácovský,
J. Veselý, L. Falta)
VP 30+30


2. ČSSR (L. Nácovský, K. Rosa,
L. Falta, V. Jaroš)
RP 2x30
1968
Wiesbaden (SRN)
junioři
Medaile: 0 – 1 – 1



3. Vladimír Hurt
2. ČSSR (V. Hurt, P. Váňa, M. Hyka)
VzPi 40 - junioři
1969
Paříž (Francie)
– ženy, junioři
Medaile: 4 – 2 – 2



3. Ludmila Střižíková
StM 3x20 – ženy


3. ČSSR (K. Tesařová, E. Englerová, D. Beňová)
StP 30+30 - ženy


1. Luboš Tešnar
2. Pavel Váňa
1. ČSSR (L. Tešnar, P. Váňa, M. Hyka)
StP 30+30 - junioři


1. Pavel Váňa
2. Milan Hyka
1. ČSSR (P. Váňa, M. Hyka, L. Tešnar)
VzPi 40 - junioři
1969
Plzeň
(ČSSR)
Medaile: 4 – 3 – 5



1. Ladislav Falta
3. Lubomír Nácovský
2. ČSSR (L. Falta, L. Nácovský,
V. Hurt, H. Hromada)
VP 30+30


3. Ladislav Falta
1. ČSSR (L. Falta, L. Nácovský,
V. Hurt, R. Kolínek)
RP 2x30


3. Jiří Hrneček
2. ČSSR (J. Hrneček, J. Veselý,
H. Hromada, Z. Myšička)
VzPi 40


1. L. Falta
1. ČSSR (L. Falta, L. Nácovský,
V. Hurt, H. Hromada)
StP 20+20+20


2. ČSSR (K. Bulan, J. Vogler, R. Pojer, J. Kůrka)
LM 60


3. ČSSR (R. Pojer, J. Kůrka,
J. Navrátil, P. Kovařík)
LM 3x40


3. ČSSR (J. Kůrka, J. Navrátil,
P. Kovařík, O. Šíma)
VT 3x40
1970
Wiesbaden (SRN)
junioři
Medaile: 0 – 2 – 0



2. Jan Bárta
2. ČSSR (J. Bárta, F. Bárta, V. Hyka)
VzPi 40 - junioři
1971
Meziboří (ČSSR)
- vzduchovky
Medaile: 1 – 0 – 1



1. Klotylda Tesařová
3. ČSSR (K. Tasařová, B. Blaheňová - Hyková, E. Englerová)
VzPi 40 - ženy
1971
Suhl (NDR)
Medaile: 3 – 1 – 0



1. Ladislav Falta
RP 2x30


1. František Bárta
2. Jan Bárta
1. ČSSR (F. Bárta, J. Bárta, V. Hyka)
StP 30+30 - junioři
1972
Bělehrad (Jugoslávie) - vzduchovky
Medaile: 1 – 0 – 0



1. Petr Kovařík
VzPu 40
1972
Eskilstuna (Švédsko) - junioři
Medaile: 1 – 0 – 1



1. Vladimír Hyka
3. ČSSR (V. Hyka, V. Fiala, J. Toman)
StP 30+30 - junioři
1973
Turin (Itálie)
- broky
Medaile: 0 – 0 – 1



3. ČSSR (J. Panáček, J. Otava,
M. Macháček, V. Libovický)
Skeet
1974
Vingsted (Dánsko)
– ženy, junioři
Medaile: 2 – 1 – 1



2. ČSSR (K. Tasařová, B. Hyková,
K. Pastorová)
StP 30+30 - ženy


1. Mária Harišová
3. Marie Švarcová
1. ČSSR (M. Harišová, M. Švarcová,
J. Sekyrová)
StM 3x20 - ženy
1975
Londýn (V. Británie)
- vzduchovky
Medaile: 0 – 1 – 0



2. ČSSR (H. Hromada, V. Hurt,
M. Štefan, I. Némethy)
VzPi 40
1975
Sofie (Bulharsko)
– ženy, junioři
Medaile: 1 – 1 – 0



1. Jaroslav Mráz
2. ČSSR (J. Mráz, R. Tkadlec,
J. Chmelík)
StM 60 - junioři
1975
Madrid
(Španělsko)
Medaile: 1 – 1 – 2



3. Hynek Hromada
2. ČSSR (H. Hromada, I. Némethy,
M. Štefan, J. Veselý)
LP 60


1. František Bárta
3. ČSSR (F. Bárta, V. Hurt, V. Hyka,
L. Nácovský)
RP 2x30

1976
Paříž (Francie)
- vzduchovky
Medaile: 0 – 0 – 2



3. Hynek Hromada
3. ČSSR (H. Hromada, I. Némethy,
M. Štefan, V. Hurt)
VzPi 40
1976
Skopje (Jugoslávie)
– ženy a junioři
Medaile: 0 – 0 – 1



3. ČSSR (B. Putna, F. Hurt, B. Pleskot)
RP 2x30 - junioři
1977
Dorset (V. Británie)
- broky
Medaile: 0 – 2 – 0



2. Josef Panáček
2. ČSSR (J. Panáček, P. Pulda,
J. Otava, M. Macháček)
Skeet
1977
Bukurešť (Rumunsko)
Medaile: 2 – 2 – 0



1. Vladimír Hurt
2. Hynek Hromada
1. ČSSR (V. Hurt, H. Hromada,
J. Vrána, F. Bárta )
VP 30+30


2. Petr Kovařík
LM 40 vstoje
1978
Suhl (NDR)
- broky
Medaile: 0 – 1 – 2



3. ČSSR (P. Pulda, J. Panáček,
M. Macháček, V. Máša)
Skeet


3. Ladislav Sokol
2. ČSSR (L. Sokol, R. Kříž,
S. Klofanda)
Skeet - junioři
1978
Hämmelinna (Finsko)
– ženy, junioři
Medaile: 0 – 0 – 1



3. ČSSR (Z. Myšička, A. Lacký,
B. Putna)
RP 2x30 - junioři
1979
Graz (Rakousko)
- vzduchovky
Medaile: 0 – 0 – 2



3. Miloš Kratochvíl
3. ČSSR (M. Kratochvíl, L. Rys,
T. Jucovič)
VzPi 40 - junioři
1979
Montecatini (Itálie)
– broky
Medaile: 0 – 1 – 0



2. ČSSR (P. Pulda, J. Panáček,
V. Máša, M. Kališ)
Skeet
1979
Lvov (SSSR)
Medaile: 0 – 1 – 0



2. ČSSR (?, ?, ?, ? )
BT
1980
Zaragoza (Španělsko) – broky
Medaile: 1 – 0 – 0



1. Josef Panáček
Skeet
1981
Moskva
(SSSR)
Medaile: 2 – 1 – 1



3. ČSSR (J. Panáček, L. Adamec,
P. Pulda, J. Hůla)
Skeet


1. ČSSR (P. Málek, M. Šimek
P. Libovický)
Skeet - junioři


2. Miloslav Bednařík
1. ČSSR (M. Bednařík, J. Paroubek,
R. Zaoral)
Trap - junioři
1981
Titograd
(Jugoslávie)
Medaile: 0 – 1 – 4



3. Karel Borůvka
3. ČSSR (K. Borůvka, P. Kužvart,
V. Andrlík)
LP 60 - junioři


2. Barbora Merzová
3. ČSSR (B. Merzová, J. Budáčová,
V. Hruzíková)
StP 30+30 - juniorky


3. ČSSR (L. Fiala, K. Borůvka,
P. Kužvart)
RP 2x30 - junioři
1982
Haag (Nizozemí)
Medaile: 1 – 0 – 1



1. Janka Budáčová
3. Barbora Merzová
VzPi 40 - juniorky
1982
Řím (Itálie)
– ženy, junioři
Medaile: 3 – 0 – 1



3. Pavel Soukeník
1. ČSSR (P. Soukeník, J. Fritz,
M. Bakeš)
LM 3x20 - junioři


1. Barbora Merzová
1. ČSSR (B. Merzová, Y. Ježová,
J. Budáčová)
StP 30+30 - juniorky
1982
Montecatini (Itálie)
- broky
Medaile: 1 – 1 – 2



3. Luboš Adamec
1. ČSSR (L. Adamec, M. Kališ,
S. Klofanda, P. Pulda)
Skeet


2. Bronislav Bechyňský
3. ČSSR (B. Bechyňský, P. Libovický, J. Houška)
Skeet - junioři
1983
Bukurešť (Rumunsko)
Medaile: 1 – 3 – 4



2. Petr Kůrka
3. ČSSR (P. Kůrka, P. Soukeník,
J. Korček)
LM 60


3. ČSSR (M. Bakeš, L. Kropáček,
P. Lašák)
LM 3x20 - junioři


1. Radek Zaoral
3. ČSSR (R. Zaoral, M. Badnařík,
P. Činčera)
Trap - junioři


2. Leoš Hlaváček
2. ČSSR (L. Hlaváček, P. Libovický,
J. Houška)
Skeet - junioři


3. ČSSR (J. Kermiet, L. Račanský,
L. Tesař)
BT 30+30 - 50 m
- junioři
1983
Dortmund (SRN)
- vzduchovky
Medaile: 1 – 1 – 0



1. ČSSR (Y. Ježová, J. Budáčová,
P. Zounková)
VzPi 40 - juniorky


2. Ján Kermiet
BTVzPu 20+20
- junioři
1984
Budapešť (Maďarsko)
- vzduchovky
Medaile: 0 – 2 – 1



2. ČSSR (J. Miklová, Y. Ježová,
K. Staňová)
VzPi 40 - juniorky


2. ČSSR (B. Pokorný, J. Kermiet,
L. Tesař)
BTVzPu 20+20


3. ČSSR (L. Račanský, J. Svoboda,
I. Švihra)
BTVzPu 20+20
- junioři
1984
Vingsted (Dánsko)
– junioři, juniorky
Medaile: 0 – 2 – 2



3. Jana Miklová
3. ČSSR (J. Miklová, Y. Ježová,
J. Získalová)
StP 30+30 - juniorky


2. Lenka Koloušková
2. ČSSR (L. Koloušková, I. Kuželová, D. Brezovská)
StM 60 - juniorky
1984
Zaragoza Španělsko)
- broky
Medaile: 5 – 1 – 0



1. Jan Hůla
1. ČSSR (J. Hůla, B. Bechyňský,
S. Klofanda)
Skeet


1. Karel Kahoun
2. ČSSR (K. Kahoun, J. Babický,
J. Štěpánek)
Skeet - junioři


1. Miloslav Bednařík
1. ČSSR (M. Bednařík, P. Kubec,
M. Smykal)
Trap - junioři
1985
Varna (Bulharsko)
- vzduchovky
Medaile: 1 – 1 – 0



2. ČSSR (J. Miklová, Y. Ježová,
J. Získalová)
VzPi 40 - juniorky


1. Ján Kermiet
BTVzPu 20+20
1985
Antibes (Francie)
– broky
Medaile: 2 – 0 – 2



1. Miloslav Bednařík
1. ČSSR (M. Bednařík, P. Kubec,
M. Smykal)
Trap - junioři


3. Jiří Štěpánek
3. ČSSR (J. Štěpánek, R. Srb, A. Mešo)
Skeet - junioři
1985
Osijek
(Jugoslávie)
Medaile: 1 – 7 – 5



1. Lenka Koloušková
3. ČSSR (L. Koloušková, I. Kuželová, D. Bílková)
StM 3x20 - juniorky


2. Pavel Soukeník
2. ČSSR (P. Soukeník, P. Kůrka,
M. Bakeš)
LM 3x40


3. Pavel Soukeník
LM 40 vleže


2. Pavel Soukeník
LM 40 vkleče


2. ČSSR (P. Soukeník, P. Kůrka,
M. Bakeš)
LM 40 vstoje


2. ČSSR (I. Némethy, B. Putna,
V. Andrlík)
VP 30+30


2. ČSSR (B. Renner, R. Novák,
P. Halaxa)
RP 2x30 - junioři


3. ČSSR (R. Novák, B. Renner,
P. Halaxa)
StP 20+20+20
- junioři


2. ČSSR (Y. Ježová, J. Miklová,
J. Získalová)
StP 30+30 - juniorky


3. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BT 30+30 - 50 m


3. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BT 40 mix - 50 m
1986
Espoo (Finsko)
- vzduchovky
Medaile: 0 – 3 – 1



2. Ján Kermiet
2. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BTVzPu 20+20


2. Jozef Surovček
3. ČSSR (J. Surovček, T. Pšenák,
R. Kudlička)
BTVzPu 20+20
- junioři
1986
Budapešť (Maďarsko) – junioři
Medaile: 0 – 2 – 1



2. Otakar Kuchař
LM 60 - junioři


3. ČSSR (L. Koloušková, D. Bílková, S. Ranostajová)
StM 3x20 - juniorky


2. ČSSR (H. Ropková, Y. Ježová,
J. Miklová)
StP 30+30 - juniorky
1986
Montecatini (Itálie)
- broky
Medaile: 0 – 0 – 1



3. ČSSR (P. Kubec, J. Větříček,
P. Fiala)
Trap - junioři
1987
Bratislava (ČSSR)
- vzduchovky
Medaile: 1 – 3 – 2



3. Radka Šídová
2. ČSSR (R. Šídová, Ž. Šestinová,
Z. Krétová)
VzPi 40 - juniorky


3. Ján Kermiet
2. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BTVzPu 20+20


1. Jozef Surovček
2. ČSSR (J. Surovček, R. Kudlička,
V. Chlumský)
BTVzPu 20+20
- junioři
1987
Lahti
(Finsko)
Medaile: 5 – 5 – 5



2. Petr Kůrka
2. ČSSR (P. Kůrka, M. Bakeš,
P. Soukeník)
LM 3x40


1. Milan Bakeš
2. ČSSR (M. Bakeš, P. Kůrka,
P. Soukeník)
LM 40 vstoje


3. ČSSR (M. Bakeš, P. Kůrka,
P. Soukeník)
LM 40 vkleče


3. Lenka Koloušková
StM 3x20 - ženy


3. ČSSR (J. Matušek, P. Jasanský,
J. Bačišin)
LP 60 - junioři


3. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BT 30+30 – 50 m


1. Luboš Račanský
1. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BT 40 mix – 50 m


1. Lubomír Pelach
BT 30+30 – 50 m
– junioři


1. Lubomír Pelach
BT 40 mix – 50 m
- junioři


3. Pavel Hrnčíř
2. ČSSR (P. Hrnčíř, P. Hrdlička,
P. Polívka)
Trap - junioři


2. ČSSR (R. Karus, M. Hamerník,
J. Baumruk)
Skeet - junioři
1988
Stavanger (Norsko)
- vzduchovky
Medaile: 5 – 2 – 0



1. Zuzana Krétová
1. ČSSR (Z. Krétová, A. Hitková,
R. Náglová)
VzPi 40 - juniorky


2. Luboš Račanský
1. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
J. Svoboda)
BTVzPu 20+20


1. Lubomír Pelach
2. Jozef Surovček
1. ČSSR (L. Pelach, J. Surovček,
T. Franěk)
BTVzPu 20+20
- junioři
1988
Istanbul (Turecko)
- broky
Medaile: 1 – 2 – 1



1. ČSSR (L. Hlaváček, P. Málek,
L. Adamec)
Skeet


3. Matěj Hamerník
2. ČSSR (M. Hamerník, J. Sychra,
R. Karus)
Skeet junioři


2. ČSSR (P. Fiala, J. Krejčiřík, ?)
Trap - junioři
1988
Joensun (Finsko) 
- junioři
Medaile: 1 – 2 – 1



2. Lubomír Pelach
2. ČSSR (L. Pelach, J. Surovček, ?)
BT 30+30 50 m
- junioři


1. Lubomír Pelach
3. ČSSR (L. Pelach, J. Surovček, ?)
BT 40 mix - 50 m
- junioři
1989
Kodaň (Dánsko)
- vzduchovky
Medaile: 3 – 3 – 0



1. Luboš Račanský
2. Ján Kermiet
2. ČSSR (L. Račanský, J. Kermiet,
L. Tesař)
BTVzPu 30+30


1. Miroslav Januš
2. Lubomír Pelach
1. ČSSR (M. Januš, L. Pelach,
J. Surovček)
BTVzPu 30+30
- junioři
1989
Zagreb
(Jugoslávie)
Medaile: 8 – 8 – 5



1. Milan Bakeš
2. ČSSR (M. Bakeš, M. Varga,
P. Kůrka)
LM 3x40


2. Milan Bakeš
1. ČSSR (M. Bakeš, M. Varga,
P. Kůrka)
LM 40 vleže


3. Milan Bakeš
2. ČSSR (M. Bakeš, M. Varga,
P. Kůrka)
LM 40 vstoje


2. Lenka Koloušková
StM 60 - ženy


3. Ján Kermiet
3. ČSSR (J. Kermiet, L. Račanský,
L. Tesař)
BT 40 mix – 50 m


1. Lubomír Pelach
2. Miroslav Januš
1. ČSSR (M. Januš, L. Pelach,
J. Surovček)
BT 30+30 – 50 m
– junioři


1. Miroslav Januš
BT 40 mix - 50 m
- junioři


2. Luboš Adamec
2. ČSSR (L. Adamec, L. Hlaváček,
B. Bechyňský)
Skeet


1. ČSSR (R. Kraus, J. Hanus,
M. Hamerník)
Skeet - junioři


3. ČSSR (R. Gese, R. Čavara, J. Gach)
Trap - junioři


3. Josef Matušek
LP 60 - junioři


1. Jitka Kousalíková
2. Alena Hitková
1. ČSSR (J. Kousalíková, A. Hitková, D. Pavloková)
StP 30+30 - juniorky
1990
Arnhem (Nizozemí)
– vzduchovky
Medaile: 0 – 2 – 1



3. ČSFR (J. Kousalíková, V. Kubíková, R. Martínková)
VzPi 40 - juniorky


2. Miroslav Januš
2. ČSFR (M. Januš, L. Pelach,
P. Plánovský)
BTVz 30+30
- junioři
1990
Uddevalla (Švédsko)
- broky
Medaile: 0 – 2 – 2



3. ČSFR (R. Zaoral, P. Polívka,
P. Kubec)
Trap


2. Luboš Adamec
Skeet


2. David Valter
3. ČSFR (D. Valter, T. Zamrzla,
J. Bezdíček)
Skeet - junioři
1990
Zenica (Jugoslávie) – junioři
Medaile: 0 – 3 – 2



3. ČSFR (D. Nejezchleba, R. Klimeš,
? )
LM 60 - junioři


2. L. Pelach
2. ČSFR (L. Pelach, M. Januš,
M. Míka)
BT 30+30 – 50 m
- junioři


2. ČSFR (L. Pelach, M. Januš,
M. Míka)
BT 40 mix – 50 m
- junioři


3. ČSFR (J. Kousalíková, G. Fichnová, D. Mazalová)
SP UIT 30+30
- juniorky
1991
Manchester (V.Británie)
– vzduchovky
Medaile: 4 – 2 – 1



3. ČSFR (L. Pelach, L. Račanský,
J. Kermiet)
BTVzPu 30+30


2. Dalimil Nejezchleba
2. ČSFR (D. Nejezchleba, A. Vavríček, M. Pavlovčák)
VzPu 60 - junioři


1. Miroslav Januš
1. ČSFR (M. Januš, P. Plánovský,
E. Bortlík)
BTVzPu 30+30
- junioři


1. Gabriela Fridrichová
1. ČSFR (G. Fridrichová, V. Kubíková, J. Kousalíková)
VzPi 40 - juniorky
1991
Winterthur (Švýcarsko) – 300 m
Medaile: 0 – 1 – 0



2. Petr Kůrka
VT 40 stoje
1991
Boloňa
(Itálie)
Medaile: 4 – 8 – 3



1. ČSFR (P. Kůrka, V. Bečvář,
M. Bakeš)
LM 40 vkleče


3. ČSFR (S. Jirkal, R. Valný,
I. Némethy)
LP 60 muži


2. ČSFR (L. Račanský, L. Pelach,
L. Tesař)
BT 30+30 – 50 m


3. ČSFR (L. Račanský, L. Pelach,
L. Tesař)
BT 40 mix – 50 m


1. ČSFR (L. Adamec, B. Bechyňský,
R. Kraus)
Skeet


2. Martin Tenk
LP 60 - junioři


2. M. Tenk
1. ČSFR (M. Tenk, J. Pletánek,
J. Hitka)
SP 30+30 - junioři


2. Peter Plánovský
1. ČSFR (P. Plánovský, M. Januš,
M. Míka)
BT 30+30 – 50 m
- junioři


2. Miroslav Januš
2. ČSFR (P. Plánovský, M. Januš,
M. Míka)
BT 40 mix – 50 m
- junioři


3. ČSFR (J. Malá, Z. Keslerová,
V. Gergelová)
StM 3x20 - juniorky


2. V. Gergelová
StM 60 juniorky


2. ČSFR (J. Koudelková, K. Bílá,
J. Kousalíková)
SP UIT 30+30
- juniorky
1992
Budapešť (Maďarsko) 
- vzduchovky
Medaile: 1 – 2 – 4



3. Petr Kůrka
VzPu 60


1. Dalimil Nejezchleba
VzPu 60 - junioři


3. Jarmila Malá
VzPu 40 - juniorky


2. Dagmar Bartoníčková
VzPi 40 - juniorky


3. Ján Kermiet
BTVzPu 30+30


3. Miroslav Januš
2. ČSFR (M. Januš, P. Plánovský,
E. Bortlík)
BTVzPu 30+30
- junioři
1992
Istanbul (Turecko)
– broky
Medaile: 2 – 1 – 0



1. ČSFR (D. Kostelecký, E. Varga,
J. Bilek)
Trap - junioři


1. Bronislav Bechyňský
2. ČSFR (B. Bechyňský, P. Málek,
M. Hamerník)
Skeet
1992
Sofie (Bulharsko)
– junioři
Medaile: 2 – 3 – 1



3. Dalimil Nejezchleba
1. ČSFR (D. Nejezchleba, R. Novák, T. Jeřábek)
LM 3x40 - junioři


1. Martin Tenk
2. ČSFR (M. Tenk, J. Hitka, J. Pletánek)
LP 60 - junioři


2. V. Gergelová
2. ČSFR (V. Gergelová, J. Malá, J. Pacalajová)
StM 3x20 - juniorky
1992
Keszthely (Maďarsko)
BT – junioři
Medaile: 2 – 1 – 0



1. Miroslav Januš
2. ČSFR (M. Januš, M. Lízal, P. Plánovský)
BT 30+30 – 50 m
- junioři


1. ČSFR (M. Januš, M. Lízal, P. Plánovský)
BT 40 mix – 50 m
- junioři

Medaile celkem:
78 – 95 – 76

MISTROVSTVÍ EVROPY


První ME se konalo v roce 1955 a naši zůstali bez medailí. Do roku 1962 byla družstva pětičlenná, v letech 1962 až 1985 čtyřčlenná a od roku 1986 tříčlenná. Družstva žen a juniorů či juniorek byla od počátku tříčlenná.










Spolupracujeme