ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Začíná olympijská sezóna

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 21.01.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

(Psáno pro Střelecký magazín)

Tradiční soutěž Velká cena Plzně, která se konala ve dnech 16.-17. ledna na střeleckém stadionu armády v Plzni Lobzích symbolicky zahájila letošní důležitou olympijskou sezónu. Současně také „nastartovala“ kvalifikaci k účasti na ME ve střelbě ze vzduchových zbraní v březnu v Maďarsku. Přesto, že tentokrát nepřijelo ze zahraničí tak velké množství střelců jako v jiných letech, nechyběli někteří špičkoví závodníci z okolních států. Organizátory potěšil svou přítomností např. současný držitel světového rekordu ve vzduchové pušce mistr světa Američan Jason Parker, kompletní polský olympijský tým, Fin Juha Hirvi a další. Můžeme být pyšní, že stejného mezinárodního věhlasu dosahují a tedy ozdobou soutěží jsou dnes už i naši střelci Kateřina Kůrková, Miroslav Januš či Martin Tenk. V Plzni udělala krok mezi „superstřelce“ i Lenka Hyková, která vyhrála oba závody ve vzduchové pistoli žen. Výkony českých olympioniků v Plzni byly velmi nadějné, je zřejmé, že Januš, Caknakis, Kůrková, Jeřábek a Hyková neponechávají nic náhodě a jsou již na počátku tréninkového období v dobré formě.

Většina reprezentantů absolvovala Velkou cenu s hlavním cílem: Dosáhnout kvalitního výkonu a probojovat se na skvěle obsazené mezinárodní závody, které se konaly ve dnech 28. – 31. ledna v Mnichově. Dobrý výsledek v Mnichově by již znamenal téměř jistou účast na ME v Györu. V puškových disciplínách potvrdili své postavení v české špičce Jeřábek, Rozsypal, Mach i Bartoněk a zdá se, že se o nominaci rozhodne mezi nimi. Nejstabilnější výkonnost měl Rozsypal, nastřílel dvakrát 593 bodů, což v prvním případě stačilo na finále. Je zřejmé, že na přední umístění by bylo třeba ještě nějaký bod přidat. Mezi ženami kraluje Kateřina Kůrková. V prvním závodě nestartovala, skládala zkoušku, ale v sobotu absolvovala soutěž podle rčení „přišel, viděl, zvítězil“. Sledovat její střelbu ve finále, kde všechny zásahy směřovaly do desítky, byla skutečná nádhera. Kateřině spolehlivě sekunduje Habartová, zisk třetího místa je určitě úspěchem a cenná je zejména stabilita její výkonnosti – 2x 394 bodů. O místo v družstvu žen usiluje Štěpánová a pokud by zopakovala výkon 395 ze druhého dne i v Mnichově, její šance by asi velmi vzrostly. Junioři zatím nepředvádějí výkony, které jsme od nich čekali, i když pro Martinku i Dlouhého je postup do finále velkým úspěchem. Účastníci švédského ME Haman a Novotný zatím svými výkony nezastoupili nemocného Malinkého, ale reputaci si určitě zlepší v Mnichově. Juniorky státní trenér Petr Kůrka po závodech chválil, objevila se nová jména. Kučerová, Kaštánková, Vondrášková, Hrnečková si říkají o příležitost a spolu se zkušenějšími Sýkorovou a Alenou Kůrkovou tvoří výkonnostně silnou skupinu.

Pistoláři při neúčasti Martina Tenka teoreticky neměli šance na přední umístění a proto je třetí místo Zdeňka Bardisala cenným úspěchem. Bohužel, na ME pojedou s Tenkem asi jen ve dvojici, třetí výkonnostně stabilní střelec zatím ve startovním poli není. Svízelná je také situace v kategorii žen, kde se Petra Hyková i Lucie Říhová přibližují stanovenému limitu pro účast na ME, třetí závodnici potřebné úrovně však nemáme. Zato juniorka Lenka Hyková v Plzni mezi ženami předvedla, čeho je schopná. První závod vyhrála díky neuvěřitelnému finále 103,1 s jedinou devítkou 9,9 bodů (nastupovala čtvrtá s 380 body) a v druhém závodě dosáhla skvělého výkonu 387 bodů! Zvítězila s náskokem téměř osmi bodů! Její výkony jsou skvělou zprávou zejména v olympijské sezóně, nemusí se spoléhat pouze na disciplínu sportovní pistole ale mohla by být soupeřkou i pro specialistky ve vzduchové pistoli. V juniorských kategoriích se situace postupně mění k lepšímu. Důkazem mohou být výkony Dušenky, Papírníka, Běhala, Procházky a Světlíka, které dávají naděli na vyslání juniorského družstva na ME. Podobné je to i u děvčat, kde čtveřice Lenka Hyková, Dosoudilová, Jaderná a Hejnyšová tvoří nadějnou skupinku, schopnou konkurence. Druhé místo Dosoudilové v prvním závodě i páté místo mladičké Hejnyšové jsou pěkným počinem.

Závody v disciplíně Běžící terč se staly „kořistí“ Miroslava Januše. Střelec roku 2003 se dostává do výtečné formy a zvláště jeho výkon 585 bodů v druhém závodě má ohromnou hodnotu. Tomáš Caknakis mu kráčí v patách, má ale ještě některé drobné technické problémy, na kterých musí s trenérem Janem Kermietem zapracovat. Za oběma střelci, na které se soustřeďuje z důvodu jejich startu na OH hlavní pozornost, je výkonnostní mezera. Solidně střílí junior Jonáš a spolu s ním soupeří o místo v družstvu ještě Jukl, Losos, Dadík, Šimčák a Nikl. Jejich výkony se pohybují okolo 550 bodů, což je v této kategorii dobrý mezinárodní průměr.

Mezinárodní soutěže konané v Plzni bývají vždy organizovány na vynikající úrovni. Na tuto skutečnost jsme si všichni postupně zvykli a bereme ji tak trochu jako samozřejmost. Letos však pořadatelé opět přidali něco navíc, něco, co dělá z Velké ceny Plzně závod nejvyšší kategorie. Finálové soutěže se v lednu poprvé střílely v samostatné finálové hale. A to přesto, že elektronické terče Sius Ascor měly poruchu. Poslední noc před závodem se je podařilo nahradit elektronikou Spieth a střelci mohli soutěžit ve vytápěné, osvětlené hale, za přítomnosti mnoha diváků, v komfortním prostředí. Za to, že se podařilo halu připravit na tuto sportovní událost, patří technikům včele s panem Bohumírem Pokorným nejvyšší uznání. Přejeme všem reprezentantům, aby se jim dařilo i v dalších soutěžích olympijské sezóny.

21.1.2004 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme