ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

MČR mládeže 2004

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 05.04.2004
e-mail: dolezal@shooting.cz

První víkendová sobota měsíce dubna byla ve znamení vrcholné střelecké sportovní akce. Na střelnici ČSS v Brně na Kývalce se konal sportovní svátek - Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě mládeže. Město Brno uvítalo závodníky z celé republiky, kteří prošli nominačním sítem STK a SMK ČSS. Bylo nominováno celkem 123 závodníků z 36 SSK celé ČR. Tito soutěžili ve dvou věkových kategoriích. Do12 let a 13-14 let v samostatném hodnocení dívek a chlapců.

Vítězové konkurzu, organizátoři z SSK50 Brno, tři týdny před startem provedli rozlosování, zveřejnili nominaci s určením směn a časovým programem cestou internetu. Jednotlivé kluby tak mohly přizpůsobit příjezd na MČR tomuto programu. Všechny závodníky ze vzdálenějších míst spolu s jejich zákonným doprovodem, pořadatelé ubytovali v nedalekých Rosicích v hotelu Slovan a penzionu Pamír ve Zbýšově.

Páteční odpoledne začali přijíždět účastníci Mistrovství ze vzdálenějších míst. Při presenci všichni závodníci obdrželi startovní čísla, ubytovací poukazy a poukaz na sobotní oběd. Seznámili se se startovními listinami a nově uzpůsobeném prostředí sportovní haly. Provedli povinnou přejímku zbraní a výstroje. Poté se odebrali do hotelů. V páteční odpoledne bylo presentováno přes 60 závodníků a 25 doprovázejících osob.

Technický delegát pan Trešl překontroloval způsobilost sportoviště, proměřil nezbytné "luxy", vzdálenosti a sílu podložek. Vše odpovídalo nezbytným parametrům. Rozhodčí překontrolovali terče a seznámili se s plánovaným průběhem závodu. Terče Edelmann v pásech se hodnotily zařízením Rika. Vše bylo připraveno dobře. Dobře proto, že organizátoři týden před Mistrovstvím uspořádali jarní VC SSK50, jako test, na které prověřili veškerou techniku a zařízení. Stejně tak práci rozhodčích.

V sobotu od 7 hodin ráno během dopoledne najížděli na střelnici další závodníci. Rovnoměrně podle dříve zveřejněného rozlosování do směn, avšak s dostatečným předstihem pro nezbytnou presenci a přejímku.

Na střelnici byly v provozu oba bufety. Spodní, byl určen především všem závodníkům jako jídelna pro podávání teplých jídel v určenou dobu, horní pro studený bufet organizačnímu výboru a čestným hostům. Sportovci měli k dispozici obrovské šatny v zadním traktu střelnice se 120 uzamykatelnými skříňkami. Aby se předešlo zcizení věcí, pořadatelé zřídili na 25 m střelišti hlídanou úschovnu zavazadel a cenností.

Srdce dění, sportovní vzduchovková hala byla upravena tak, že se střílelo na dvou samostatných střelištích směrem k bočním stěnám. Uprostřed vznikl obrovský prostor pro slavnostní zahájení, vyhlašování výsledků, trenéry a zejména pro diváky. Ti netrpělivě sledovali vývoj jednotlivých směn, nastřílené položky svých svěřenců a jejich konkurentů. Plátno 3x2 metry umístěné nad hlavami diváků průběžně informovalo o nastřílených položkách.

Slavnostního zahájení se zúčastnili závodníci prvních směn, jejich trenéři a hlavní funkcionáři Mistrovství. Předseda organizačního výboru p. Doležal po znělce Mistrovství a České hymně představil presidentovi ČSS panu Pekařovi nastoupené závodníky. Význam a důležitost akce podtrhla přítomnost prvního náměstka primátora města Brna ing. Slavotínka. Hlavní rozhodčí ing. Pavlok poučil závodníky. Poté, president ČSS oficiálně prohlásil MČR za zahájené. Od prvních překvapení, příjemných překvapení nás dělily minuty.

V pěti směnách v kategorii do 12 let se představilo 32 chlapců. a 10 děvčat. V kategorii 13 a 14 letých závodilo 60 chlapců a 18 děvčat. Z dosažených výkonů stojí za pozornost 300 bodů Janečka z Bižuterie Jablonec, který startoval mezi 14 letými. Největší "bombou" však bylo vystoupení nejmladší účastnice, teprve desetileté Nikoly Mazurové z Doudleb n. Orlicí. Při výšce necelých 140 cm dokázala s předpisovou polohou třicetkrát zasáhnout střed terče. Nástřelem 300 bodů vytvořila český rekord. Ti, kteří měli k třístovce blízko, kterým do maxima chyběl jediný bod byli Řehoř z Příbrami, Cejpa a Němcová z Manušic a Šmejkalová ze Žilova.

Po zkušenostech loňského Mistrovství, pořadatelé pro případ několika absolutních nástřelů měli zhotoveny náhradní zlaté medaile.

Jak to celkem dopadlo? Kdo jsou to letošní medailisté?

medaile

Jméno

SSK

Kat.

zlato

Řehoř Adam

ZŠ Příbram

Dci12

stříbro

Cejpa Petr

SSK Manušice

Dci12

bronz

Sýkora Jakub

SSK Junior Zlín

Dci12

zlato

Mazurová Nikola

SSK Doudleby n.Orl

Dky12

stříbro

Němcová Aneta

SSK Manušice

Dky12

bronz

Brabcová Aneta

SSK Manušice

Dky12

zlato

Šmejkalová Petra

SSK Senco Žilov

Dky14

stříbro

Vondráčková Klára

SSK Senco Žilov

Dky14

bronz

Čichovská Petra

SSK Benešov

Dky14

zlato

Janeček Aleš

SSK Bižuterie

Dci14

Stříbro

Geiger Jan

SSK Brandýs

Dci14

Bronz

Hulec Lukáš

SSK Senco Žilov

Dci14

V družstvech byli nejsilnější v obou smíšených kategoriích 12 nebo 14 letých střelci Čech.

medaile

Jména členů

Družstvo

kategorie

 

Šmejkalová

 

 

Zlatá

Vondráčková

SSK Senco Žilov

13-14 let

 

Hulec

 

 

 

Janeček

 

 

Stříbrná

Leksa

SSK Bižuterie

13-14 let

 

Peterka

 

 

 

Dočkal

 

 

Bronzová

Šůnová

SSK Slatina Brno

13-14 let

 

Čermák

 

 

 

Cejpa

 

 

Zlatá

Brabcová

SSK Manušice

Do 12 let

 

Němcová

 

 

 

Řehoř

 

 

Stříbrná

Čadek

Středočeské KS

Do 12 let

 

Kugler

 

 

 

Mazurová

 

 

Bronzová

Parýzek

Královehradecké KS

Do 12 let

 

Vognarová

 

 

Těsně před slavnostním vyhlášením a ukončením Mistrovství to v hale "tepalo". Přítomnost všech závodníků a doprovodu naplnilo vzduchovkovou halu k prasknutí. Olympijský vítěz ze Soulu, Miroslav Varga , předseda Jihomoravského KS Dr. Procházka a předseda pořádajícího SSK50 pan Vitásek dekorovali vítěze a nové Mistry ČR. Všechny zůčastněné SSK při vyhlášení obdržely paré výsledkových listin.

V drtivé převaze při letošním MČR převažovaly vzduchovky Feinwerkbau P70, 602, 603, Anschutz 2002, Steyr, Walther nad zbraněmi TAU200. To byl také jeden z důvodů, proč bylo dosaženo tolik výborných nástřelů. To však nesnižuje umění mladých Mistrů. Naopak. Jen dokázali využít dokonalé techniky. Pro nás pracovníky ČSS je pozitivní zjištění, že máme dost mládeže, dostatečnou rezervu pro budoucí výběr representantů. Přejme si, aby se jména letošních Mistrů zdobila v budoucnu výsledkové listiny evropských a světových soutěží. Na adresu kritiků, že upomínky věnované sponzory neodpovídaly startovnému, chci sdělit, že MČR je mistrovská soutěž, kde se rozdělují medaile a tituly Mistrů ČR, nikoli komerční VC, kde se rozdávají opticky "honosné", avšak zpravidla nekvalitní ceny.

Děkuji jménem SMK ČSS všem trenérům, aktivistům, rodičům dětí za podporu a čas, který mládeži věnují. Věřím, že letošní dosažené výsledky svých svěřenců byly poděkováním za jejich obětavou práci.

Poděkování patří hlavním sponzorům. Sponzorům, kteří zvýraznili atraktivitu průběhu Mistrovství zapůjčením špičkové promítací techniky, počítačového vybavení. Jsou to JME, a.s., a TSB, a.s. Že i tato technika může selhat, jsme se přesvědčili ve třetí směně.

Páni rozhodčí, byli jste perfektní. Díky za přesné dodržení časového harmonogramu a bezproblémové řízení závodu.

Aktivisté z SSK50! Díky. Díky za čas věnovaný přípravě terčů, výrobě masek, úpravě zařízení a zabezpečení závodu. Opět jste se zapsali do podvědomí střeleckého hnutí. Dobře zapsali.

Předseda organizačního výboru MČR

Předseda SMK ČSS D o l e ž a l Jiří

V Brně dne 3.4.2004

Spolupracujeme