ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Tuplovaný zisk nevyšel Hamanovi ani Růžičkové

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 08.01.2007
e-mail: jidolcss@volny.cz

Tuplovaný zisk nevyšel Hamanovi ani Růžičkové.

Již posedmé v tradičním termínu prvního víkendu v Novém roce 2007, organizátoři SSK50 Brno uspořádali Novoroční velkou cenu SSK50 o putovní pohár ve vzduchových zbraních v puškových a pistolových disciplínách.

Přestože se lednový termín kryl s termínem VC Ostravy, soutěže se zúčastnilo celkem 101 závodníků. Zejména v puškových disciplínách se představila špička střelců resortů vnitra a předních Moravských klubů. Naše pozvání adresované sportovcům Slovenska bylo zdvořile odmítnuto, neboť náš termín Slovenské representaci nevyhovoval. Ze zahraniční tradičně přijeli střelci z Maďarska.

Pořadatelé připravili střelnici na které se střílelo ve dvou směnách závod 60 i 40 ran. Celkem 101 závodníků soutěžilo ve dvou kategoriích. Kategorie „A“ sloučená z mužů a juniorů střílela VzPi a VzPu 60 ran. Kategorie „B“ střílela VzPu a VzPi 40 a ta vznikla sloučením žen, juniorek, dorostenců a dorostenek. Letos byla účast vyrovnaná. K soutěži nastoupilo 50 puškařů a 51 pistolářů. Vysokou úroveň dosáhli tentokrát obě disciplíny.

Organizátoři připravili opět nevídanou, velkolepou akci. S pomocí zapůjčení nejmodernější projekční techniky, uvítalo účastníky VCSSK50 ve vzduchovkové hale velké promítací plátno, které v aktuálním režimu nabízelo nejen startovní listinu, informace týkající se soutěže, ale zejména průběžné výsledky jednotlivých, právě probíhajících disciplín. Hlavní závod se odehrával v krajních třetinách sportovní haly. Střední část byla vyhrazena rozhodčím, presenci a stupňům pro vítěze. Jednotlivé soutěžní terče byly hodnoceny přímo v hale elektronicky na zařízení Rika, takže se předešlo veškerým možným protestům. Terče neopustily halu a proto se trenéři a závodníci stali svědky, že tři minuty po poslední vystřelené závodní ráně byly známy výsledky. Organizátoři byli na tuto skutečnost pyšní, zejména, když veškeré dění v hale řídil jeden hlavní a dva pomocní rozhodčí z řad vlastního SSK50. Každý soutěžní den byly výsledky celé střelecké obci nabídnuty na internetových stránkách ČSS.

Vítěz hlavního závodu na 60 ran v puškových disciplínách, Emmons Matthews z USA spolu s druhým Václavem Hamanem z SKP Plzeň dosáhli nástřelu 597 bodů. Haman prohrál plichtu poslední položkou 99 bodů. Mlinkovicz z Maďarska nastřílel 594 body a skončil bronzový. Ve stejném závodě, ale v disciplíně 40 ran zvítězila a získala putovní pohár Kateřina Kůrková s 399 body před Pavlou Kalnou s 397 body a Michaelou Vondráškovou s 395 body. Všechny z SKP Plzeň.

Mezi pistoláři v disciplíně 60 ran obhájil loňské prvenství Karel Borůvka z Brna fantastickým nástřelem 581 body. Druhé místo vybojoval Antonín Král nástřelem 565 bodů před Peterem Kulcsárem z Maďarska. Ten nastřílel 562 bodů. V kategorii žen, juniorek a dorostu v disciplíně 40 zvítězila Gabriella Weber z Maďarska nástřelem 375 bodů před Marcelou Konigovou z Benešova s 372 body. Třetí příčku vybojoval Jiří Michele z Kuřimi. Nastřílel 359 bodů.

Ozdobou sobotního závodu bylo společné exhibiční finále pro deset nejlepších závodníků v závodě na 60 ran a deset nejlepších závodníků v závodě na 40 ran. Pořadatelé v tomto neobvyklém vyřazovacím finále nabídli vítězi ze zúčastněných finalistů možnost získat finanční Jackpot až do výše 15 tisíc korun. Snad vidina možného tučného zisku podlomila mnoha favoritům kolena. Stále každou ranou se navyšující Jackpot, padající bankovky do broušeného poháru a neuvěřitelně rychle ubíhající 60 vteřinový limit, to byly faktory, které se ukázaly jako rozhodující. Za velké podpory diváků v hale, docházelo k nečekaným překvapením. Hned v úvodu opouštěli střeliště vyřazení favorité Rozsypal, loňský vítěz Opelka, Mlinkovicz. Vítěz hlavního závodu a olympijský vítěz, Matthews se držel do čtvrté finálové rány. Vyřadila ho rána 9,9. S pevnějšími nervy se tentokrát předvedli Adam Hrabovský a Václav Haman. Ti se nejprve zbavili soupeřek Aleny Marečkové a Kateřiny Kůrkové. I Pavla Kalná vyklidila pole a bylo jasné, že i tentokrát vyjde vítěz ze strany mužů. Spolu vydrželi do osmé rány. Nakonec osmou finálovou ránou neunesl Adam Hrabovský. Vítěz. Vašek Haman nashromáždil Jackpot 2500,- Kč, který mohl zdvojnásobit nebo polovinu ztratit tzv. „zlatou finálovou ránou“. Vašek za potlesku přihlížejících se rozhodl přijmout riziko nabídnuté možnosti a podstoupit riziko požadavku rány hodnoty 10,2 bodu. Na ránu za 5000,- Kč potřeboval 35 vteřin. „Líznutou desítkou, 10,0“ však nabídnuté možnosti nevyužil. Přesto pořadatelé za předvedenou exhibici věnují jmenovanému prezent v podobě úhrady veškerých nákladů spojených s účastí v příštím ročníku. Letos poprvé, co Novoroční finále bylo pojato vesele. Jako „nultou finálovou ránou“ bylo cílem zasáhnout čtyřku vlevo nahoře v terči. V této disciplíně na jednu ránu „vyhrál Rozsypal, hodnotou 4,5 bodu. Získal šampaňské s příspěvkem na večeři ve dvou.

V nedělním pistolovém finále nastoupilo 15 finalistů. S ohledem na předcházející ročníky jsme tentokrát v požadavcích desítky slevili. Pro prvních 5 finálových ran jsme požadovali hodnotu zásahu 9,8 a vyšší. I tohoto zmírněného požadavku pistoláři moc nevyužili. Hned první finálová rána vyřadila 9 závodníků. Borůvka, největší favorit odstoupil druhou ranou. Druhá rána již určila vítěze. Stala se jím Hana Růžičková E-COM Slavkov. I ona zvolila nabídku zlaté finálové rány. Ani tentokrát štěstí nestálo na straně závodníka a z vidiny dvojnásobku se stala polovina. Ve stejném duchu jako předchozí den puškaři i pistoláři stříleli o mimosoutěžní ranou o láhev šampanského. Vítězem se stal Jakub Skladan. Tomu se podařilo trefit nejlépe. Vítěznou láhev však obdržela jeho trenérka Konigová.

Exhibiční finále se stalo opět příjemným osvěžením. Nemělo však vliv na výsledky dosažené v základním závodě.

Sportovní úroveň vyčíslená nástřely Mistryně světa Kůrkové 399, Olympijského vítěze Matthewse 597, Borůvky 581 a 375 Maďarky Wéber byla fantastická. Pořadatelům se splnil sen skloubit společenskou a sportovní akci v jednu.

V závěrečném vyhlášení výsledků a vítězů, pořadatelé odměnili vždy tři nejlepší v disciplíně 60 ran a tři nejlepší v disciplíně 40 ran cennými kovovými medailemi. Absolutní vítěz hlavního závodu Emmons Matthews rozhodl výběrem náhodného čísla o závodníku z disciplíny VzPu40,60, který obdržel hodnotnou cenu – Setobox pro příjem digitální televize. Stala se jím Dana Prášková, která se umístila na 47 místě. Radost putovala do Brna. U pistolových disciplín, komu patří stejná cena, rozhodla stejným způsobem vítězka pistolového Finále, Hana Růžičková. Štěstí se usmálo na závodníka na 20. místě pořadí. Byl to závodník Mitev z Brna.

Úroveň sedmého ročníku Novoroční VC SSK50, potvrdila správnost rozhodnutí organizátorů vnést do novoročního svátku nové prvky. VC se stává ještě oblíbenější a vyhledávanou. Pořadatelé z SSK50 se v tom utvrdili. Pořadatelé věnují oběma vítězům finále vypálené CD se 150 obrázky z obou soutěžních dnů.

Jediné co nezvládli, ale nebylo jejich vinou, byla nižší účast. Snad slabá účast byla zapříčiněna nevhodným termínem. O to více děkujeme těm závodníkům, kteří přijali naše pozvání a naší VC se zúčastnili. Zejména těm Plzeňským a Maďarska. Pro další ročník připravujeme změny, od kterých si slibujeme ještě větší atraktivitu. Další ročníky již budou výběrové. Na tuto atraktivní soutěž budeme zvát již pouze vybrané SSK a limitovat jejich přihlášky.

Taky vše mohlo skončit krachem. 14 denní výpadek a oprava vodovodního řadu AMD, kdy byla střelnice bez vody, skončila 3. ledna. Voda nebyla jedinou možnou překážkou. Daleko vážnější byla havárie plynu 29.12 a jeho provizorní oprava 31.12. Nakonec dopadlo vše dobře.

Děkuji všem pěti aktivistickým funkcionářům SSK50 pánům Sotonovi, Vitáskovi sen, Vitáskovi jun a ing. Bielovi, kteří se velkou měrou na úspěšné organizaci Novoroční VC SSK50 podíleli. Nám „bafuňářům“ přeji do Nového roku hodně sil a chuti dále aktivně pracovat a střelcům hodně desítek a nezbytného sportovního štěstí.

Ředitel soutěže VC SSK50 Doležal Jiří

V Brně 8.1.2007

Spolupracujeme