ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

ME Kypr - Larnaka

Zdroj: Jan Hůla
Datum: 25.05.2012
e-mail: h.hula@seznam.cz

ME Kypr - Larnaka

V souladu s plánem mezinárodních styků vyslal Český střelecký svaz na soutěž ME do Larnaky v disciplině Skeet kategorie muži tři reprezentanty a to Jana Sychru, Jakuba Tomečka, Tomáše Nýdrleho a trenéra Jana Hůlu.

Naše skupina odletěla z Prahy 15.5.2012 v 08. hod přes Vídeň do Larnaky , kde přistála okolo 14.30 odpoledne. Po příletu a kontrole zbraní jsme si na letišti vypůjčili na celou dobu konání ME osobní automobil, kterým jsme následně odjeli na hotel. Náš hotel Palm Beach byl vzdálen asi 20 minut od střelnice. Následující den jsme měli volno a tak jsme vyrazili na střelnici do Larnaky, která je nově postavená, byli jsme zvědaví, jak vypadá.Také bylo nutno zajistit střelivo na příští den, které nám bylo dopraveno na Kypr nákladní leteckou dopravou a naplánovat si neoficiální trénink.

Nová broková střelnice v Larnace je postavená v údolí skal.Na kopci okolo ní se tyčí větrné elektrárny. Bylo tedy jasné, že zde bude dosti foukat. Samotné střelište má pět Skeetů, které jsou až na poslední zastřešeny. Skeetové boudy jsou zděné, opatřené vrhacím zařízením značky Mattarelli a terčemi Laport. Proti střelištím je vysoký val, který je potažen tmavě zelenou fólií.Okolo 11 hod začínalo pravidelně foukat, větrné elektrárny, které se ráno nepohnuly se začaly otáčet a střílení začalo být náročnější. Na neoficiálním tréninku jsme odtrénovali tři položky a na oficiálním také. Jan Sychra celý trénink střílel výborně a dal 123 terčů ze 125, Tomeček 118 a nejméně se dařilo Nýdrlemu 108. Po vyhodnocení tréninku, jsme se domluvili , že Tomeček i Nýdrle půjdou ještě na jednu tr. položku, aby dostali jistotu před nadcházejícím závodem. Oba dva střelili 24 terčů, což bylo dobré.

V závodě, který byl rozlosován na dva dny a to 50 terčů a 75 terčů + finále startovalo v mužské kategorii 69 závodníků a 16 družstev. První závodní den 20.5. Sychra nastřílel 24,24 Tomeček 25,24 a Nýdrle 23,23 terčů. Druhý závodní den 21.5.Sychra položkami 24,24,20 a celkovým nástřelem 116 obsadil 42.místo. Tomeček položkami 24,25,24 a celkovým nástřelem 122 terčů postoupil do finále . Fantasticky zastřílel druhý den Nýdrle, který položkami 25,25,25 a celkovým nástřelem 121 postoupil do rozstřelu o finále, kam se následně hned po prvním dvojstřelu probojoval. Měli jsme tedy zajištěnou účast ve finále a to hned dvou střelců, což bylo výborné. Ve družstvech vyhrál ME Kypr, celkovým nástřelem 365 terčů, druhé místo obsadila Itálie 361 terčů, naši střelci vybojovali bronzové madaile i přes nepovedenou poslední položku Jana Sychry s výsledkem 359 terčů. Finále, které se střílelo na terče Flesh oranžové barvy, naplněné fialovým práškem začalo o půl páté odpoledne. ME vyhrál ITA Luchini nástřelem 122+25 147 terčů, druhý skončil GRE Mitas 121+25 146, o třetí místo se po finálové položce rozstřelovali dva Kypřané a náš Tomeček. Ten bohužel hned při prvním dvojstřelu netrefil a vypadl jako první z trojice. Třetí nakonec skončil CYP Achilleos 123+22 145 čtvrtý CYP Chasikos 121+24 145 pátý CZE Tomeček 122+23 145 a šestý CZE Nýdrle 121+23 144. Veliká škoda, že se ani jednomu našemu střelci napodařila nastřílet čistá finálová položka. Tomečkovi by nakonec stačilo na medaili 24 terčů. Odpoledne 21.5. jsme odjeli na letiště a opět přes Vídeň odletěli do Prahy , kde jsme večer okolo 21.00 hod přistáli. Naše vystoupení na ME na Kypru hodnotím jako velice úspěšné.V jednotlivcích jsme obsadili v mužské kategorii páté a šesté místo a získali bronzové medaile v soutěži družstev. Juniorskou kategorii a juniorky ve své zprávě z ME zhodnotí můj asistent Petr Luštický, ale i tak si dovolím poukázat na skutečnost, že ve Skeetu startovalo na ME na Kypru osm sportovců a z toho jich sedm střílelo finále, čož je fantastické. Získali jsme bronzovou a zlatou medaili v družstvech a jednu bronzovou v jednotlivcích. Závěrem bych chtěl poděkovat všem osobním trenérům i sportovcům, kteří se na tomto úspěchu podíleli a popřát nám všem hodně dobrých výsledků v letošním roce a to hlavně na OH, které nás jěště čekají.

Pavlíkov 25.5.2012

Jan Hůla

Spolupracujeme