Sportovcem Českého střeleckého svazu se stal Jiří Přívratský

„Střelci jsou jistota, s medailí se počítá vždycky,“ popsal úspěchy českých střelců předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval při předávání ocenění Sportovec Českého střeleckého svazu.

Anketu ovládli naši nejúspěšnější puškaři Jiří Přívratský, Petr Nymburský a František Smetana.

Vítěz Ankety Jirka Přívratský zářil svými výsledky na Evropských hrách v Krakově, kde získal stříbrnou medaili ve vzduchové pušce 60 ran a bronzovou medaili v libovolné malorážce 3x20 ran. Medailovou žeň završil stříbrem v soutěži družstev libovolná malorážka 3x20 ran společně se Smetanou a Nymburským. Svoji fantastickou sezónu podtrhl na Finále světového poháru, které se konalo v katarském Doha. Získal tam bronzovou medaili ve vzduchové pušce 60 ran a 4. místo v libovolné malorážce 3x20 ran. „Sezóna byla velmi dlouhá, od prvního Grand Prix v lednu až do finále Světového poháru v listopadu. Úspěchy jsem měl nejen já, ale celý český tým, ostatním klukům se hodně dařilo. I proto mě překvapilo, že Anketa dopadla tak, jak dopadla. Mám radost, že jsem mohl stát po jejich boku,“ vyjadřuje Přívratský své pocity z vyhlášení.

Přestože Petr Nymburský v roce 2023 získal na MS v Baku titul mistra světa v libovolné malorážce 60 ran v leže (neolympijská disciplína) a titul vícemistr světa v královské disciplíně libovolná malorážka 3x20 ran, zařadil se v Anketě až na druhé místo. Svoji medailovou sbírku v roce 2023 doplnil druhým místem ze soutěže družstev na Evropských hrách. A jak hodnotí medaile z MS Nymburský? „Kvalifikace v třípolohovce byla velmi složitá kvůli větru, ale celkem se mi dařilo se s tím prát podle představ. Do finále jsem šel už úplně KO (kvůli probíhající viróze) s tím, že nemám co ztratit. Hodně jsem se bál střelby ve stoje, abych tam neudělal z únavy nějakou velkou botu, což se nakonec nestalo a dopadlo to z mého pohledu nad očekávání. Ve finále bylo hodně kvalitních soupeřů a Rakušan byl zcela suverénní. Jak hodnotím váhu medailí? Asi nejvýš.“

Třetím v pořadí ankety Sportovec ČSS je František Smetana. Na ME ve vzduchové pušce 60 ran se dostal do finále, kde obsadil 6. místo. Na Evropských hrách již bral stříbrnou medaili v týmové soutěži libovolná malorážka 3x20 ran společně s Přívratským a Nymburským. V individuálu si vše vynahradil na MS v Baku, kde získal bronzovou medaili a zároveň účastnické místo na OH v Paříži. V soutěži družstev získal na MS spolu s Hrčkulákem a Přívratským stříbro ve vzduchové pušce.  Co je pro Smetanu cennější? ,,Jednoznačně medaile z Mistrovství světa. Uspět ve světové konkurenci jako individuální závodník je něco ohromně těžkého. Tíha závodu byla posílena účastnickými místy na Olympiádu, ale za několik let se ta bronzová medaile nebude spojovat se ziskem QP. Počet QP beru jako úspěch Českého týmu, ne individuální. Těší mě, že se mi podařilo ho získat a vlastně je to pro náš tým super, protože máme o to lepší možnost postavit náš český olympijský tým tak silný, jak jen může být. Víc míst, víc možností,” říká František Smetana.

V juniorské kategorii v Anketě zvítězila pistolářka Anna Miřejovská, která získala na MEJ v Tallinnu individuální stříbrnou medaili a přispěla k zisku zlata v týmové soutěži. Zúčastnila se také Evropských her, kde v MIXu vzduchová pistole obsadila společně s Pavlem Schejbalem 6. místo.

Druhé místo v juniorské kategorii obsadila puškařka Veronika Blažíčková. Na juniorském ME v Tallinnu získala individuální bronzovou medaili ve vzduchové pušce 60 ran a stříbro v MIXu společně s Ondřejem Kupcem. Na Evropských hrách v Krakově vybojovala 13. místo ve sportovní malorážce 3x20 ran.

Na třetím místě skončila v juniorské kategorii Zina Hrdličková, soutěžící v disciplíně TRAP. Na MEJ získala stříbrnou medaili v individuálním závodě a bronzovou medaili v družstvu společně s Martinou Matějkovou a Terezou Záviškovou.

Talentem roku se již podruhé za sebou stala Anna Miřejovská

V kategorii Ostatní zvítězil Tomáš Pešek, který střílí mezi handicapovanými sportovci pistoli SH1. Tomáš získal bronzovou medaili na MS v peruánské Limě.

Druhé místo obsadil Josef Forman v disciplíně předovky. V průběhu celého roku se pravidelně umisťoval na stupních vítězů GP a na ME získal stříbrnou medaili.

Třetí místo obsadil Jakub Novák v disciplíně kuše. V celkovém pořadí světového poháru získal třetí místo.
Sportovci Českého střeleckého svazu získali celkem 24 medailí na soutěžích MS, ME, EH či finále světového poháru. Dalších 15 medailí získali na světových pohárech seniorů a juniorů. K dnešnímu dni vybojovali naši sportovci 7 účastnických míst na OH v Paříži.

Děkujeme všem za vzornou reprezentaci Svazu a České republiky doma i v zahraničí. Přejeme  hodně úspěchů v roce olympijských her v Paříži a všem účastníkům OH štestí a famózní formu do závodu!

Fotogalerie

Autor: Blažíček Roman, Fotografie: Iva Roháčková; zleva: Nymburský, Miřejovská, Smetana, Pešek, Podhráský, Forman, Přívratský, Novák, Čas poslední změny 17.04.24 9:40