Česká reprezentace ve sportovní střelbě na OH 2024 v Paříži: Oficiální nominace

Praha, 29. května 2024 – Český střelecký svaz s hrdostí oznamuje oficiální nominaci našich reprezentantů na nadcházející letní olympijské hry v Paříži 2024. Tato prestižní událost přivítá nejlepší střelce z celého světa a my jsme pyšní na talent a odhodlání našich sportovců, kteří budou reprezentovat Českou republiku v několika disciplínách.

Níže naleznete seznam nominovaných střelců spolu s krátkými medailonky.

Jakub Tomeček
disciplína SKEET, kategoriE muži

Brněnský skeetař Jakub Tomeček (nar. 1991) reprezentoval Českou republiku již na minulých olympijských hrách 2020, kde skončil na 7. místě. Mezi jeho největší střelecké úspěchy řadí všechny tři cenné kovy z mistrovství Evropy, především zlatá medaile na evropském šampionátu 2022 ho řadí mezi favority na medaili i na nadcházejících olympijských hrách.
Jakub střílí od roku 2006, mezi jeho zájmy patří myslivost, zbraně, auta, motorky a rodina. Hnacím motorem je pro něj určitě i fakt, že je čerstvým dvojnásobným tatínkem.


Jiří Lipták
disciplína TRAP, kategorie muži

Brněnský střelec trapu Jiří Lipták (nar. 1982) je obhájcem zlata z posledních OH 2020. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří kromě zlaté olympijské medaile z her v Tokiu také cenné kovy ze světových pohárů, mistrovství světa i Evropy. Jiří patří mezi střelce, kteří pravidelně z velkých závodů vozí finálová i medailová umístění. Poslední jeho velký úspěch je zlato na ME 2024 v Itálii v kategorii trio mužů společně s Janem Palackým a Pavlem Vaňkem.
Jiří střílí od roku 1995 a mezi jeho koníčky patří rodina, rybaření a tenis. Říká, že v lese a na horách nejvíce relaxuje.

 

Jiří Přívratský
disciplína 3x20 libovolná malorážka, kategorie muži
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie muži

Plzeňský puškař Jiří Přívratský (nar. 2001) je jedním z nejvýznamnějších českých střelců současnosti. Na letošní OH by dokonce celkem třikrát získal kvalifikační místo na olympijské hry, což je více než kterýkoli jiný sportovec v jeho disciplínách. Během nominace na OH dosáhl osmkrát na finálová umístění v disciplíně vzduchová puška a devětkrát v třípolohové malorážce, kde momentálně kraluje světovému žebříčku. Mezi největší své úspěchy řadí 3 medaile z Evropských her,  bronz z finále Světového poháru 2023 a všech 9 zlatých medailí ze světových pohárů za poslední 2 sezóny.
Jirka střílí od roku 2012 a už od mala běhal po zahradě s klackem místo pušky, takže sportovní střelba byla jasnou volbou. Rád sportuje, chodí na výšlapy, dobře vaří a vyrábí nože.


Petr NymburskÝ
disciplína 3x20 libovolná malorážka, kategorie muži

Plzeňský puškař Petr Nymburský (nar. 1995) je talentovaný střelec v disciplíně 3x20. Na letošní OH by získal dvakrát kvalifikační místo. Během nominace dosáhl sedmkrát na finálová umístění, což potvrzuje jeho konzistenci a výbornou formu. Nejlépe se mu střílí v Baku, kde v roce 2023 vyhrál mistrovství světa v závodě 60 ran vleže a 2. místo v 3x20 ran.
Petr střílí od roku 2001 a mezi své koníčky řadí myslivost, hokej, míčové sporty a turistiku.


František Smetana
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie muži

Plzeňský puškař František Smetana (nar. 1997) se těší na svůj olympijský debut. Během nominace dosáhl čtyřikrát na finálová umístění v disciplíně vzduchová puška, což svědčí o jeho připravenosti bojovat o finále na OH. V tréninku mimo jiné spolupracuje s americkým olympionikem Mattem Emmonsem. Nejvíce si cení titulu mistra Evropy v týmu malorážky a vzduchové pušky v roce 2022, stříbra na Evropských hrách v týmu v malorážce z roku 2023 a bronzu na mistrovství světa ve vzduchové pušce 2023.
František střílí od roku 2012 a nejvíce ho baví hudba, kterou studoval na konzervatoři, a filmy.

 

Veronika Blažíčková
disciplína 3x20 sportovní malorážka, kategorie ženy
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie ženy

Plzeňská puškařka Veronika Blažíčková (nar. 2003) je jednou z klíčových postav české střelecké reprezentace a pomáhá zviditelnit sportovní střelbu jako zajímavý sport pro dívky a ženy. Během nominace na OH dosáhla čtyřikrát na finálová umístění v disciplíně 3x20. V disciplíně vzduchová puška dosáhla v roce 2023 a 2024 nejlepších výsledků bez finálového umístění. Veroniku ke střelbě přivedl olympijský vítěz Jan Kůrka. Mezi její největší úspěchy patří vystřílení účastnického místa na OH pro ČR a stříbrná medaile z ME v Polsku 2022.
Veronika střílí od roku 2014 a nejvíce si odpočine při lyžování, na skialpech a zimní dovolené v Alpách. Až skončí se soutěžní sportovní střelbou, doufá, že bude pracovat jako porodní asistentka na porodním sále.

 

Jiří Přívratský a Veronika Blažíčková
disciplína vzduchová puška mix

Tato dvojice patří dlouhodobě mezi nejlepší střelce v disciplíně vzduchová puška mix. Jejich úspěšná spolupráce a vzájemná podpora je příslibem skvělého výsledku na nadcházejících olympijských hrách.
Autor: Blažíček Roman, Čas poslední změny 05.06.24 15:59