Ohlédnutí za Olympiádou dětí a mládeže v Českých Budějovicích

Předposlední den patřil vzduchové pistoli mix. Moravskoslezský kraj reprezentovaný Filipem Čupkou a Karlou Joslovou dominoval základnímu závodu s nástřelem 561 bodů. Do odpoledních bojů postoupili také střelci z Prahy (Ondřej Fikr a Yullia Semenchuk) a Olomouckého kraje (Tereza Motanová a Radek Pluháček). Bronz si s náskokem 6 bodů odnesla Praha. Ve finále pokračovali Čupka s Joslovou ve skvělých výkonech a zvítězili s 16 body, když porazili sourozence Anetu a Štěpána Marečkovy z Plzeňského kraje.

Poslední den ODM se závodilo ve vzduchové pušce mix. Plzeňský kraj (Marie Fouňová a Petr Tvrdý) vyhrál základní závod s nástřelem 612,2 bodů. Ve finále Liberecký kraj (Kristína Palanová a Petr Miloslav Trnovský) bral bronz s výkonem 17 bodů, zatímco zlatou medaili získal Jihomoravský kraj díky Albertovi Srníkovi a Barboře Jeřábkové, kteří s nástřelem 16 bodů potvrdili svou formu. Stříbro si odnesli Fouňová a Tvrdý z Plzeňského kraje.

Petr Voldán, ředitel závodu, o celé ODM akci říká: "Odezva od účastníků, nejen střelců, ale i ostatních sportovců, byla neuvěřitelně pozitivní. Všichni byli nadšení z pavilonu a propagace střelby, což jako Budějčáci vnímáme jako obrovský úspěch. Hodně lidí, střelců i doprovodu, plánuje napsat hejtmanovi dopis, aby poděkovali za takovou skvělou akci. Pro mě to bylo vyvrcholení mé organizační kariéry. Velké díky Martinu Nedvědovi a celé partě, maminek a spol. Bylo to fantastické! Přenosy na ČT a olympijský streaming byly úspěšné a sledované, v takovéto míře se to ještě nikdy nepodařilo. Vedoucí výprav nám chodili děkovat, na Facebooku nás chválila i biatlonistka Puskarčíková. Dokonce i olympijský vítěz pan Kůrka se přišel podívat a děti si mohly sáhnout na jeho medaili. Tato olympiáda byla pro sportovní střelbu opravdu vrcholem. Cvičná střelnice byla špičková a všichni tvrdili, že je to nádherné. Pocit byl jako na velkých OH s logy, vlnkami a čísly stavů. Bylo to jako zázrak."

Chválou nešetřili ani trenéři. Karel Brabec z Libereckého kraje hodnotil výkony svých svěřenců pozitivně: "Dařilo se, jsme spokojení. Atmosféra byla super, byli jsme uprostřed dění a lidi, kteří byli např. na karate, tak přišli i za námi. Závody byly úspěšné, oproti minulým ročníkům obecně vzrostla úroveň.“ Jan Videcký, předseda Středočeského krajského sdružení, hodnotil ODM také velmi pozitivně: "Co se střeleckého sportu týká, bylo to jedno z nejlepších, možná úplně to nejlepší ODM, co jsem zažil a zažil jsem jich hodně. Obrovský dík patří pořadatelům, kteří vše připravili na profesionální a opravdu výborné úrovni. ODM splnila má očekávání a potvrdilo se, že mladí střelci snadno podlehnou atmosféře takového závodu, což je pro ně velká zkušenost a povzbuzení do dalšího snažení. Rád bych, aby ČSS více podporoval tyto kategorie a vysílal mladé střelce na mezinárodní soutěže. ODM by se měla více využít k popularizaci sportovní střelby a přítomnost odborníků a olympioniků by při přenosech a předávání cen jistě přispěla k zviditelnění tohoto sportu." S posledním faktem souhlasil také Voldán, který by rád viděl zástupce české reprezentace na takovýchto akcích.

Chválou nešetřila ani Lucie Veverková, rozhodčí a moderátorka finálových závodů. „Tento závod mě úplně nadchl svou atmosférou a přístupem všech zúčastněných, a to jak pořadatelů, trenérů, sportovců, tak i ze strany zaštiťujícího ČOV a vedení kraje. Bohužel ne každý kraj mohl kvótu 2 nominovaných střelců za kraj naplnit. V některých krajích zcela chybí kluby a trenéři, kteří by pracovali s mládeží. Z toho plyne velká výzva pro svaz najít způsob, jak situaci zlepšit a podpořit zájem o sportovní střelbu. Když jsem sledovala závod ODM, hlavou mi běželo, že je to i dobrý indikátor možné nominace na Evropskou ligu mládeže (EYLCH) a případně i Mistrovství Evropy 2025 v dorosteneckých kategoriích, které chce Evropská střelecká konfederace příští rok poprvé uspořádat,“ říká Veverková o celkovém pojetí ODM a významu pro sportovní střelbu.

Na otázku, jestli je nějaký výkon sportovce, který vyčníval, všichni bez váhání zmínili výkon Tomáše Frolíka, pistoláře z Jihočeského kraje. "Výkonům, které mi utkvěly v paměti jednoznačně vévodí 1. místo Tomáše Frolíka. Tomáš ještě v říjnu střílel puškové disciplíny, ale začal trénovat pistoli a zakončil své snažení vítězstvím na ODM 2024,“ chválí Videcký. Stejný názor má také Lucie Veverková: „Zejména jeho výkon ve finále byl naprosto famózní, kdy za sebou nechal mnohem ostřílenější borce.“ Z dorostenek byla zmíněna Marie Piňosová, puškařka z Moravskoslezského kraje. „Maruška měla závod krásně rozjetý, ale potom si nešťastně střelila nulu, kdy asi omylem zmáčkla spoušť před zamířením. Samozřejmě to na klidu nepřidá, ona se však dokázala zkoncentrovat, závod dokončila solidními ranami a podařilo se jí udržet ve finálové osmičce. Nakonec si odnášela stříbrnou medaili,“ ohodnotila Marušku rozhodčí Veverková.

Celkové pořadí krajů ODM vyhrála Praha s 29 zlatými, 29 stříbrnými a 37 bronzovými medailemi. Druhý skončil Jihomoravský kraj (31 zlato, 33 stříbro, 30 bronz) a třetí Středočeský kraj (17 zlato, 25 stříbro, 28 bronz). Ve sportovní střelbě dominoval Plzeňský kraj s 5 medailemi (1 zlato, 3 stříbra, 1 bronz). Na počet zlatých střeleckých medailí vyhrál Jihomoravský kraj (3 zlato, 0 stříbro, 0 bronz). Pořádající Jihočeský kraj získal jednu zlatou střeleckou medaili. Další střelecké úspěchy zaznamenaly kraje: Moravskoslezský (1 zlato, 1 stříbro, 0 bronz), Liberecký (0 zlato, 1 stříbro, 2 bronz), Olomoucký (0 zlato, 1 stříbro, 1 bronz), Pardubický (0 zlato, 0 stříbro, 1 bronz) a Praha (0 zlato, 0 stříbro, 1 bronz).
Ohlédnutí za Olympiádou dětí a mládeže v Českých Budějovicích
Autor: Tonková Klára, Čas poslední změny 01.07.24 20:00