Proběhlo Mistrovství České republiky ze vzduchových víceranných zbraní 2024

Minulý víkend proběhl jeden z vrcholů sezóny u pistolářů. Slezská Karviná hostila Mistrovství České republiky ve vzduchových víceranných disciplínách. Během dvou dnů se závodníci mohli zúčastnit celkem tří disciplín, vzduchových alternativ sportovní, standardní a rychlopalné pistole. 

Předem přihlášených bylo 59 závodníků (134 startů) ze všech koutů Republiky a nechyběli ani zahraniční závodníci hostující v barvách klubů ČSS. Samozřejmostí byla také soutěž družstev, kde mohly kluby nebo krajská sdružení nahlásit trojici členů. Karvinští pořadatelé si s náporem startujících poradili zkušeně. Ve Středisku volného času Juventus připravili dvě samostatná střeliště s pěti rychlopalnými stavy, závody tak probíhaly svižně a nedocházelo k dlouhým prostojům mezi jejich částmi.

V sobotu ráno program začal StVzPi 20+20+20, kde startovalo 34 závodníků ve třech kategoriích. Hned osm z nich zapsalo výsledky na úrovni první výkonnostní třídy -  Petr Krajč ml. a Robert Němec v mužích, Martin Cunda v juniorech a prvních pět dorostenců v čele s Filipem Čupkou, který nastřílel vůbec nejvyšší výsledek z celého startovního pole. Mezi ženami zvítězila Michaela Wittková.

Nejhojnější účast napříč kategoriemi byla tradičně ve SpVzPi 30+30 v sobotu odpoledne, kde mohli startovat i závodníci s jednorannými vzduchovkami. Zde se zúčastnilo 50 startujících v pěti kategoriích. V mužích kraloval opět Petr Krajč ml. s 581 body, čímž stanovil maximum letošního MČR pro tuto disciplínu. Mezi ženami byla první Alžběta Dědová, v juniorech znovu Martin Cunda. U dorostenců opět nenašel přemožitele Filip Čupka a v dorostenkách se nejvíce dařilo Tereze Durilové.

Neděle patřila rychlopalné pistoli. Třicet závodníků ve třech kategoriích nejprve absolvovalo kvalifikaci, prvních šest střelců v kategorii Muži a junioři pak pokračovalo ještě do finále. Nejlepším výkonem ze všech startujících se blýskl Jiří Koprivnikár, který s 588 body vyhrál kvalifikaci mezi muži a juniory o 22 bodů. Za zmínku stojí také skvělé výkony v dorostu, teprve čtrnáctiletý Václav Vincík zapsal úctyhodných 580 bodů a pozadu nezůstali ani Filip Čupka s Janem Fiedlerem, kteří oba překonali hranici 560 b. Mezi ženami zvítězila Alžběta Dědová s 565 body.

Ve finále RP nakonec po napínavém souboji vyhrál Petr Krajč ml., který si tak z domácího Mistrovství veze tři tituly Mistra ČR. Na druhém místě skončil Jiří Koprivnikár a třetím místem překvapil Jakub Rottenberg, který se do finále probojoval až z pátého místa.

SSK Kovona Karviná a Moravskoslezské KS se výbornou organizací a bezproblémovým průběhem soutěží zařadili mezi spolehlivé pořadatele republikových šampionátů. Děkujeme a doufáme, že příští ročníky proběhnou ve stejném duchu.

Proběhlo Mistrovství České republiky ze vzduchových víceranných zbraní 2024

Fotogalerie

Autor: Rampula Matěj, Fotografie: Alžběta Dědová, Čas poslední změny 26.03.24 21:24