Dorostenci a dorostenky bojovali o medaile na Olympiádě dětí a mládeže

Po velkolepém zahájení v neděli večer, kde se objevil také reprezentant František Smetana jako vlajkonoš Zlínského kraje, se na střelnici na Výstavišti střílelo po celou dobu ODM, tedy od pondělí do čtvrtka. První dva dny byly věnovány dorostenkách a dorostencům v puškových a pistolových individuálních disciplínách, kdy za každý kraj ČR byl nominován jeden střelec a jedna střelkyně.

Pondělní kvalifikace vzduchové pistole 40 ran přinesla mnoho napětí. Do odpoledního finále postoupilo osm střelkyň: Aneta Marečková za Plzeňský kraj, Yullia Semenchuk z Prahy, která střílí teprve od října 2023, Tereza Motanová z Olomouckého kraje, která zvítězila v základním závodě s nástřelem 369 bodů, Karla Joslová z Moravskoslezského kraje, Kateřina Laksová z Ústeckého kraje, Tereza Vencovská z Libereckého kraje, pro kterou to bylo první finále v životě, Monika Breburdová ze Středočeského kraje, která si v základním závodě vystřílela osobní rekord, a Klára Floderová z Karlovarského kraje, dvojnásobná vicemistryně ČR.

Finálový závod vyhrála Aneta Marečková s nástřelem 231,6 bodů. "Chtěla jsem takovouto zkušenost, je to super! Atmosféra byla skvělá. Budu si to pamatovat ještě dlouho," sdílela své dojmy Aneta, neteř slavné střelkyně Kateřiny Emmons. Na druhé příčce s nástřelem 228,4 bodů skončila Karla Joslová, Tereza Motanová získala bronz. Monika Breburdová ze Středočeského kraje skončila na nepopulární bramborové pozici. Její trenérka Alžběta Dědová byla nadšená: „Monika posunula své osobní maximum o pět bodů, což je super. Naším cílem bylo finále." Klára Floderová bohužel finále opustila na 7. místě kvůli stresu: „Mohla jsem ukázat víc, ale nemůže vyhrát každý.”

Do finále závodu dorostenců ve vzduchové pistoli 40 ran nastoupili Štěpán Mareček za Plzeňský kraj, který vyhrál základní závod s nástřelem 371 bodů, Filip Čupka z Moravskoslezského kraje, Radek Pluháček z Olomouckého kraje, Ondřej Fikr z Prahy, František Kořízek z Ústeckého kraje, Matěj Šafránek z Libereckého kraje, Martin Jókala z Královehradeckého kraje a Tomáš Frolík z Jihočeského kraje, který střílí pistoli teprve od listopadu 2023 a v základním závodě si střelil osobní rekord s 358 body.

Finále bylo napínavé až do posledních momentů. Filip Čupka se sice držel v popředí, ale na medaile nakonec nedosáhl a skončil čtvrtý. „Za start na ODM jsem i tak strašně rád, je to pro mě čest,” říkal po závodě. V první části eliminace, po chybě rozhodčích, kteří zahlásili neplatné přerušení, zaváhal a byl jediný, kdo vystřelil po ohlášené stopce: „Já jsem se akorát podíval na časomíru, která pořád běžela. Navíc rozhodčí neřekli 'vybít', takže jsem věděl, že jsem v pohodě a můžu vystřelit,“ vysvětloval situaci. Navzdory slibným výsledkům skončil čtvrtý.

S rozdílem pouhých 0,6 bodů se na 2. místě umístil Štěpán Mareček, synovec Kateřiny Emmons a bratr Anety, výherkyně závodu mezi dorostenkami. „Výsledky obou jsou fantastické. Nejlepší na tom všem je, že je střelba chytla. Vím, že na tréninky chodí rádi a na Olympiádě dětí a mládeže ukázali, že na ni mají i hlavu, protože to je ve finále to nejdůležitější,“ okomentovala výkony Marečkových teta Kateřina. Závod nástřelem 228,8 bodů vyhrál domácí Tomáš Frolík. "Bylo to moje první finále a vůbec jsem do toho nešel s tím, že bych mohl vyhrát. Tlak jsem necítil, střílelo se mi dobře," hodnotil závod Tomáš.

Úterní finále vzduchové pušky 40 ran dorostenek přineslo vítězství Barboře Jeřábkové z Jihomoravského kraje, která se kvalifikovala z druhého místa s nástřelem 410,7 bodů a ve finále dosáhla nástřelu 245,7 bodů. Do finále se kvalifikovaly také Eva Štumpová z Karlovarského kraje, mistryně ČR 2022 a vicemistryně 2023, Marie Piňosová z Olomouckého kraje, Eliška Svobodová ze Středočeského kraje, Marie Fouňová z Plzeňského kraje, členka bronzového týmu juniorů na ME v Györu, Izabela Odstrčilová z Moravskoslezského kraje, Veronika Hlaváčková z Ústeckého kraje a Petra Radika Tobišková z Pardubického kraje, která střílí teprve od října 2023.

Holky předvedly skvělé výkony, na vedoucích pozicích se střídaly vždy jen o pár desetin bodu. Barbora Jeřábková, aktuální mistryně ČR, ukázala svou připravenost a výsledkem 245,7 bodů vyhrála. Druhou příčku obsadila Marie Piňosová s 243,6 a třetí byla s výkonem 223,4 bodů Petra Radika Tobišková.

Do finále závodu ve vzduchové pušce 40 ran nastoupili Ondřej Smolný za Středočeský kraj, Josef Frolík z Jihočeského kraje, Václav Klásek z Moravskoslezského kraje, Petr Miloslav Trnovský z Libereckého kraje, který se kvalifikoval z druhého místa s nástřelem 410 bodů a od roku 2021 sbírá každým rokem titul mistra ČR, Karel Prokeš z kraje Vysočina, Petr Tvrdý z Plzeňského kraje a Radek Jančara ze Zlínského kraje. Do finálové trojky se probojovali Tvrdý, Trnovský a Srník. Závod s rozdílem 2,1 bodu vyhrál nástřelem 246,7 Albert Srník. "Střílelo se pěkně, bylo to takový nervózní, ale po 10 ranách to ze mě spadlo. Nevnímal jsem fakt, že bych mohl mít medaili, ale pocity byly fajn. Atmosféra byla suprová a povzbudila," sdílel Albert bezprostředně po závodě své dojmy.

Individuální výsledky na Olympiádě dětí a mládeže v Českých Budějovicích byly skvělé a potvrdily, že česká střelecká scéna má světlou budoucnost.

celkové výsledky na stránkách olympijskytym.cz
Dorostenci a dorostenky bojovali o medaile na Olympiádě dětí a mládeže
Autor: Tonková Klára, Čas poslední změny 27.06.24 21:01