Česká reprezentace ve sportovní střelbě na OH 2024 v Paříži: Oficiální nominace

Český střelecký svaz s hrdostí oznamuje oficiální nominaci našich reprezentantů na nadcházející letní olympijské hry v Paříži 2024. Tato prestižní událost přivítá nejlepší střelce z celého světa a my jsme pyšní na talent a odhodlání našich sportovců, kteří budou reprezentovat Českou republiku v několika disciplínách.

Níže naleznete seznam nominovaných střelců spolu s krátkými medailonky.

JAKUB TOMEČEK
disciplína skeet, kategorie muži
disciplína skeet, kategorie mixed team

Brněnský skeetař Jakub Tomeček (nar. 1991) reprezentoval Českou republiku již na minulých olympijských hrách 2020, kde skončil na 7. místě. Mezi jeho největší střelecké úspěchy řadí všechny tři cenné kovy z mistrovství Evropy, především zlatá medaile na evropském šampionátu 2022 ho řadí mezi favority na medaili i na nadcházejících olympijských hrách. Tam bude mít šance hned dvě, v disciplíně skeet muži a skeet mixed team s Barborou Šumovou.
Jakub střílí od roku 2006, mezi jeho zájmy patří myslivost, zbraně, auta, motorky a rodina. Hnacím motorem je pro něj určitě i fakt, že je čerstvým dvojnásobným tatínkem.


JIŘÍ LIPTÁK
disciplína trap, kategorie muži

Brněnský střelec trapu Jiří Lipták (nar. 1982) je obhájcem zlata z posledních OH 2020. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří kromě zlaté olympijské medaile z her v Tokiu také cenné kovy ze světových pohárů, mistrovství světa i Evropy. Jiří patří mezi střelce, kteří pravidelně z velkých závodů vozí finálová i medailová umístění. Poslední jeho velký úspěch je zlato na ME 2024 v Itálii v kategorii trio mužů společně s Janem Palackým a Pavlem Vaňkem.
Jiří střílí od roku 1995 a mezi jeho koníčky patří rodina, rybaření a tenis. Říká, že v lese a na horách nejvíce relaxuje.


JIŘÍ PŘÍVRATSKÝ
disciplína 3x20 libovolná malorážka, kategorie muži
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie muži
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie mixed team

Plzeňský puškař Jiří Přívratský (nar. 2001) je jedním z nejvýznamnějších českých střelců současnosti. Na letošní OH by získal dokonce celkem třikrát kvalifikační místo, což je více než kterýkoli jiný sportovec v jeho disciplínách. Během nominace na OH dosáhl osmkrát na finálová umístění v disciplíně vzduchová puška a devětkrát v třípolohové malorážce, kde momentálně kraluje světovému žebříčku. Mezi největší své úspěchy řadí 3 medaile z Evropských her, bronz z finále Světového poháru 2023 a všech 9 zlatých medailí ze světových pohárů za poslední 2 sezóny. Na OH v Paříži bude mít šance hned tři, v disciplíně 3x20 sportovní malorážka muži, 10 m vzduchová puška muži a 10 m vzduchová puška mixed team společně s Veronikou Blažíčkovou.
Jirka střílí od roku 2012 a už od mala běhal po zahradě s klackem místo pušky, takže sportovní střelba byla jasnou volbou. Rád sportuje, chodí na výšlapy, dobře vaří a vyrábí nože.


PETR NYMBURSKÝ
disciplína 3x20 libovolná malorážka, kategorie muži

Plzeňský puškař Petr Nymburský (nar. 1995) je talentovaný střelec v disciplíně 3x20. Na letošní OH by získal dokonce dvakrát kvalifikační místo. Během nominace dosáhl sedmkrát na finálová umístění, což potvrzuje jeho konzistenci a výbornou formu. Nejlépe se mu střílí v Baku, kde v roce 2023 vyhrál mistrovství světa v závodě 60 ran vleže a 2. místo v 3x20 ran.
Petr střílí od roku 2001 a mezi své koníčky řadí myslivost, hokej, míčové sporty a turistiku.


FRANTIŠEK SMETANA
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie muži

Plzeňský puškař František Smetana (nar. 1997) se těší na svůj olympijský debut. Během nominace dosáhl čtyřikrát na finálová umístění v disciplíně vzduchová puška, což svědčí o jeho připravenosti bojovat o finále na OH. V tréninku mimo jiné spolupracuje s americkým olympionikem Mattem Emmonsem. Nejvíce si cení titulu mistra Evropy v týmu malorážky a vzduchové pušky v roce 2022, stříbra na Evropských hrách v týmu v malorážce z roku 2023 a bronzu na mistrovství světa ve vzduchové pušce 2023.
František střílí od roku 2012 a nejvíce ho baví hudba, kterou studoval na konzervatoři, a filmy.


VERONIKA BLAŽÍČKOVÁ
disciplína 3x20 sportovní malorážka, kategorie ženy
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie ženy
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie mixed team

Plzeňská puškařka Veronika Blažíčková (nar. 2003) je jednou z klíčových postav české střelecké reprezentace a pomáhá zviditelnit sportovní střelbu jako zajímavý sport pro dívky a ženy. Během nominace na OH dosáhla čtyřikrát na finálová umístění v disciplíně 3x20. V disciplíně vzduchová puška dosáhla v roce 2023 a 2024 nejlepších výsledků bez finálového umístění. Veroniku ke střelbě přivedl olympijský vítěz Jan Kůrka. Mezi její největší úspěchy patří vystřílení účastnického místa na OH pro ČR a stříbrná medaile z ME v Polsku 2022. Na OH v Paříži bude mít šance hned tři, v disciplíně 3x20 sportovní malorážka ženy, 10 m vzduchová puška ženy a vzduchová puška mixed team společně s Jiřím Přívratským.
Veronika střílí od roku 2015 a nejvíce si odpočine při lyžování, na skialpech a zimní dovolené v Alpách. Až skončí se soutěžní sportovní střelbou, doufá, že bude pracovat jako porodní asistentka na porodním sále.


MARTIN PODHRÁSKÝ
disciplína 25 m rychlopalná pistole, kategorie muži

Plzeňský rychlopalník Martin Podhráský (nar. 1983) nebude na OH v Paříži žádným nováčkem. Mezi své úspěchy mimo jiné řadí dvě účastnická místa na OH v Pekingu v roce 2008 a v Londýně v roce 2012, kde skončil na 14., resp. 7. místě. V posledním roce se mu podařilo pro ČR vybojovat bronzovou medaili na Evropských hrách, 7. místo na Mistrovství světa v Baku, 1. místo na Mezinárodní olympijské kvalifikaci v Riu de Jaineru a na Světovém poháru v Baku.

Martin střílí od roku 1998, kdy sportovní střelba byla spíše záminkou trávit čas s kamarády. Zlomovým okamžikem pro Martina byl úspěch Martina Tenka na olympijských hrách v Sydney, kde získal bronzovou medaili. Po ukončení studia na Lékařské fakultě v Plzni pracuje jako lékař na III. chirurgické klinice FN Motol a snaží se střelbu zkombinovat se zaměstnáním i rodinou, které "dominují" dvě dcerky. Říká, že nejvíce si odpočine při lyžování, na kole a dobré knížky.


MATĚJ RAMPULA
disciplína 25 m rychlopalná pistole, kategorie muži
disciplína 10 m vzduchová pistole, kategorie muži

Plzeňský rychlopalník Matěj Rampula (nar. 2000) se těší na svůj olympijský debut. Mezi své největší úspěchy řadí 4. místo Světového poháru v Dauhá, 1. místo na Letních univerzitních hrách v Chengdua a obecně úspěchy ve standardní pistoli. Mezi jeho nejaktuálnější výsledky patří finálové účasti na Světovém poháru v Mnichově, Baku, Olympijské kvalifikaci v Riu de Jaineru a Mistrovství Evropy v Osijeku.

Matěj střílí od roku 2012 a říká, že střelba je v dnešní době jeho identitou. Dostal se k ní přitom zcela náhodou, v září 2011 při nástupu do primy osmiletého gymnázia, kde si ji vyzkoušel stejně jako každý nový student. Mezi jeho koníčky patří programování (studuje informatiku na Západočeské univerzitě v Plzni), deskové a počítačové hry.


BARBORA ŠUMOVÁ
disciplína skeet, kategorie ženy
disciplína skeet, kategorie mixed team

Brněnská skeetařka Barbora Šumová (nar. 1995) zažije svoji olympijskou premiéru. Mezi největší sportovní úspěchy počítá 3. místo na ME 2019 a zisk účastnického místa na OH. Na OH v Paříži bude mít šance hned dvě, v disciplíně skeet ženy a skeet mixed team s Jakubem Tomečkem.

Bára střílí od roku 2012. Pokud není zrovna na střelnici, věnuje se i jiným sportům. Jde si zaběhat, projet se na kole nebo třeba zaplavat do bazénu. Ani nějaká ta hodina v posilovně nechybí. Hodně volného času tráví se svojí fenkou NO Ejmi. Dlouhé procházky v přírodě jsou pro Báru ten nejlepší relax. Stejně tak myslivost.


JIŘÍ PŘÍVRATSKÝ A VERONIKA BLAŽÍČKOVÁ
disciplína 10 m vzduchová puška, kategorie mixed team

Tato dvojice patří dlouhodobě mezi nejlepší střelce v disciplíně vzduchová puška mix. Jejich úspěšná spolupráce a vzájemná podpora je příslibem skvělého výsledku na nadcházejících olympijských hrách.


BARBORA ŠUMOVÁ A JAKUB TOMEČEK
disciplína skeet, kategorie mixed team

Bára s Jakubem nejsou na poli mixů ve skeetu žádnými nováčky. Společně už závodili na řadě světových pohárů a mezi jejich nejaktuálnější úspěchy patří např. 3. místo na Mistrovství Evropy v Lonatu v květnu 2024. Tímto skvělým výsledkem navázali na další dvě medaile z ME 2021 a 2022.
Autor: Tonková Klára, Čas poslední změny 26.06.24 16:02