V Sezemicích se psala historie
Ve dnech 4. a 5. 7. 2025 se v Sezemicích konal historicky první závod světového formátu ve střelbě ze sportovní kuše na území České republiky. Konkrétně Světový pohár v disciplíně na 30 metrů a to rovnou 2 závody, které byly zároveň zahájením letošní sezóny.
Sportovní kuše je neolympijskou disciplínou sportovní střelby, ve které se od roku 2019, respektive od roku 2022 po nucené pauze způsobené pandemií, pořádá Světový pohár, který se skládá z několika kol. Původně tento seriál zahrnoval pouze obsazenější disciplínu na 10 metrů, ale od roku 2023 se do programu zařadila i královská disciplína na 30 metrů, která je vyhrazena jen těm opravdu nejlepším, kteří ji dokáží zvládnout.
A právě tam vznikla myšlenka přivést ty nejlepší střelce na světě do Česka. Od myšlenky k realizaci to byla složitá cesta, která se často zdála marným bojem s časem, možnostmi a financemi. Díky podpoře ze strany města Sezemice, Pardubického kraje a Národní sportovní agentury, a především díky obětavé práci nejen členů Sportovně střeleckého klubu Sezemice, ale i lidí, kteří nemají se sportovní střelbou nic společného, ale zkrátka jen přiložili ruku k dílu, se tato myšlenka stávala čím dál tím víc reálnou. Na podzim 2024 bylo Sezemickému klubu oficiálně přiděleno pořadatelství, čímž jsme se zařadili na úroveň pořadatelských gigantů jako Mnichov, Innsbruck nebo Štrasburk.
Během jara 2025 proběhla kompletní rekonstrukce venkovního střeliště Sezemické střelnice a nutné stavební úpravy, které střelba z kuše vyžaduje. Oproti olympijské střelbě se u kuše, i přes její zdánlivou podobnost, liší pro pořadatele prakticky všechno – vzdálenost střelby, způsob ukotvení terčového zařízení, požadavky na vybavení střelnice atd. Během 3 měsíců se podařilo vše zajistit, byť to ke konci byly opravdu nervy. Nejvýznamnější závod v celé klubové historii a první svého druhu na území ČR mohl začít.
První soutěžní den byl na programu oficiální trénink a v odpoledních hodinách pak první závod. Ačkoliv dopoledne panovalo naprosto ideální počasí, závod se nesl v duchu silného větru, který má u sportovní kuše mnohem větší vliv než u kulové střelby. Je to díky výrazně nižší rychlosti vystřelené šipky a také díky její velké ploše oproti malorážkovým nábojům. Tím pádem to byl pro závodníky místy skutečný boj a v kombinaci s naprosto neznámou střelnicí opravdový křest ohněm … tedy větrem. Více jak tříhodinový boj, během kterého musí závodníci zvládnout nejprve 30 ran vstoje a následně po půlhodinové přestávce dalších 30 ran vkleče, nakonec nejlépe zvládlo duo reprezentantů ze Švýcarska – Joëlle Baumgartner a Joel Brüschweiler. Na „bedně“ je pak doplnila německá střelkyně Sandra Reimann. Kvůli větru ale všichni zaostali za svými obvyklými výkony.
Druhý soutěžní den panovalo krásné počasí a vítr byl z předchozího dne již unavený, takže se dal očekávat boj na vyšší výsledkové úrovni. A to se opravdu stalo. Oproti předchozímu dni se výsledky těch nejlepších pohybovaly o více jak 10 bodů výš. Nicméně pořadí na prvních dvou místech se nezměnilo – opět si je zkušeně pohlídali lídři z předešlého závodu – Joëlle Baumgartner a Joel Brüschweiler. Ten však předčil veškerá očekávání a v poloze vkleče předvedl úchvatný výkon, během kterého ztratil pouze 4 body a tím vyrovnal světový rekord. Je to věc, která se rozhodně neděje každý den a je o to vzácnější, že se to stalo na střelnici, kterou nikdy předtím neviděl a neměl šanci si na ni dostatečně zvyknout, natož se na ni připravit. Je to i příslib do budoucna, že jediná střelnice u nás, která splňuje technické parametry pro sportovní kuši, může být místem, kde budou střelci posouvat hranice této disciplíny. Vítězné duo na stupních vítězů doplnil další Švýcar Stephan Loretz. Švýcarsko svou dominancí tak potvrdilo, že je kolébkou střelby z kuše a Švýcarští střelci i dnes dělají čest svému lidovému hrdinovi a proslulému střelci z kuše Vilému Tellovi.
Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo ve spolupráci s městem Sezemice a za účasti hostů – zástupců města a Českého střeleckého svazu v sále Sezemické radnice a bylo velice důstojným zakončením celého závodu. Ten měl velmi kladné ohlasy a většina zúčastněných se vyjádřila v tom smyslu, že by se sem za rok rádi vrátili, čemuž je nakloněno i vedení IAU (mezinárodní federace zastřešující střelbu z kuše). Například bronzová medailistka z prvního dne, Sandra Reimann, se pro web německé federace DSB vyjádřila takto:
„To, čeho se tady v České republice podařilo dosáhnout, je jedinečné. Vzhledem k tomu, že trend jde opačným směrem a stále více a více 30m střelnic mizí, je to světlo naděje. Stala se z toho fantastická střelnice a střílet tady byla opravdu zábava. Vážně doufám, že se zde bude konat mnoho dalších soutěží.“
Ať už to dopadne jakkoliv, jedno je jisté – tento závod přepsal dějiny české sportovní střelby a dokázal, že umíme i jiné věci, než je olympijská střelba.
